Na-Blogu.pl > Motoryzacja > W jakiej sytuacji wezwać pomoc drogową?

W jakiej sytuacji wezwać pomoc drogową?

W jakiej sytuacji wezwac pomoc drogowa

Wypadek lub kolizja drogowa

Duża ilość pojazdów poruszających się po drogach sprawia, że coraz częściej dochodzi do kolizji oraz wypadków drogowych. Zazwyczaj efektem zdarzenia drogowego jest unieruchomienie pojazdów. Jeżeli w samochodzie doszło do uszkodzeń, które uniemożliwiają dalszą jazdę, konieczne jest odholowanie go z miejsca zdarzenia, aby nie blokował ruchu i nie stwarzał niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku należy niezwłocznie wezwać pomoc drogową, czyli specjalistyczną firmę zajmującą się pomaganiem kierowcom na drodze. Po dojechaniu pomocy drogowej na miejsce zdarzenia, uszkodzony pojazd wciągany jest na lawetę, a następnie odwożony do warsztatu lub innej wskazanej lokalizacji. Koszty takiej usługi pokrywane są z polisy ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia drogowego.

Awaria na drodze lub autostradzie

Z usług pomocy drogowej korzysta się często także w sytuacji, gdy pojazd odmówi posłuszeństwa podczas jazdy i zostanie trwale unieruchomiony. Jeszcze do niedawna wiele osób decydowało się na samodzielne holowanie unieruchomionego auta przy wykorzystaniu linki holowniczej. Przepisy zabraniają jednak holowania pojazdów z uszkodzonym układem kierowniczym i hamulcowym. Niewskazane jest również holowanie samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów lub napęd na cztery koła. Z usług pomocy drogowej należy również bezwzględnie skorzystać, jeżeli do unieruchomienia auta doszło na autostradzie. Przepisy drogowe w większości krajów dopuszczają bowiem holowanie auta na autostradzie jedynie za pomocą specjalistycznej lawety.

Nie tylko holowanie

Chociaż pomoc drogowa kojarzy się głównie z holowaniem, oferta firm działających w tej branży obejmuje również wiele innych usług. Wśród nich jest m.in. próba naprawy pojazdu bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Czasami przyczyną unieruchomienia auta jest awaria błahego elementu. W takiej sytuacji holowanie pojazdu na lawecie jest niepotrzebne i naraża jego właściciela na dodatkowe koszty. Jeżeli mechanikowi uda się usprawnić auto na miejscu awarii, właściciel zobowiązany będzie jedynie do pokrycia kosztów dojazdu, części zamiennej oraz robocizny.

Rozładowany akumulator i przebita opona

Rozładowanie akumulatora lub przebicie opony to wypadki, które mogą przytrafić się każdemu i to zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Również w takiej sytuacji ratunkiem może okazać się pomoc drogowa. Odpalenie samochodu z rozładowanym akumulatorem za pomocą kabli rozruchowych zajmuje mechanikowi kilkanaście sekund. Nieco więcej czasu wymaga wymiana uszkodzonej opony. Gdy samochód nie jest wyposażony w zapasowa oponę, usprawnienie auta może polegać na użyciu zestawu naprawczego do kół. Jeszcze do niedawna brak umiejętności samodzielnej wymiany przebitej opony powszechnie uznawany był za wstydliwy. Obecnie coraz więcej osób w takim przypadku korzysta z usług pomocy drogowej, a widok pracownika pomocy wymieniającego koło nikogo specjalnie nie dziwi.

Podsumowanie

Powyższe przykłady pokazują, że zakres usług świadczonych przez pomoc drogową jest naprawdę szeroki. W związku z tym, że istnieje wiele sytuacji, w których potrzebna jest pomoc drogowa, każdy kierowca jeżdżący samochodem powinien mieć w samochodzie numer telefonu do wybranej przez siebie firmy świadczącej usługi tego rodzaju. Warto również pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia assistance, które nie kosztuje wiele, a może okazać się bardzo przydatne.

Inspirowane: Autoben.pl – pomoc drogowa Zielonka

Podobne Artykuły

Comment