Aby rośliny zielone funkcjonowały w prawidłowy sposób niezbędnych jest im wiele pierwiastków, takich jak azot, fosfor, magnez czy potas podawanych we właściwych proporcjach. Większość makro- i mikroelementów jest pobierana wraz z wodą z gleby.

Azot

Azot należy do najważniejszych makroelementów – może stanowić aż 1-3% suchej masy rośliny. Jest on podstawowym pierwiastkiem budującym białka oraz kwasy nukleinowe. Jego niedobór lub brak może objawiać się spowolnieniem wzrostu czy mniej obfitym kwitnieniem. Ponadto liście rośliny mogą żółknąć i tracić napięcie – tym samym roślina zielona nie będzie zbyt estetycznie wyglądać. Zaleca się uzupełnienie tego pierwiastka w glebie na przykład przy pomocy nawozu Powder Feeding Grow.

Fosfor

Związki fosforu odgrywają kluczową rolę w metabolizmie komórkowym. Jest on niezbędny w procesach fotosyntezy, oddychania komórkowego, transportu substancji odżywczych czy przekazywania sygnałów między komórkami. Jego niedobór wpływa na żywotność całej rośliny – spada tempo jej wzrostu, obniża się napięcie łodyg i liści. Fosfor jest także niezbędny do utrzymania zielonej barwy rośliny. Bez jego udziału liście żółkną. Przedłużający się niedobór fosforu może doprowadzić do śmierci rośliny, dlatego podobnie jak w przypadku azotu, bardzo ważne jest odpowiednie nawożenie.

Magnez

Prawie cały zawarty w roślinie magnez obecny jest w chloroplastach – organellach komórkowych odpowiedzialnych za fotosyntezę. Magnez stanowi podstawowy pierwiastek w budowie chlorofilu – barwnika, bez którego roślina nie jest w stanie wytworzyć składników pokarmowych. Deficyt magnezu prowadzi do utraty równomiernego koloru rośliny; traci ona zieloną barwę, a liście stają się żółte. Chcąc tego uniknąć, można zastosować np. nawóz All-in-one liquid.

Potas

Potas jest bardzo ważnym pierwiastkiem w gospodarce wodnej rośliny. Jest także wykorzystywany w biosyntezie białek. Do objawów niedoboru należy między innymi spadek turgoru (napięcia) komórek czy przedwczesne żółknięcie i opadanie liści. Deficyt potasu prowadzi do obniżenia walorów estetycznych rośliny – staje się ona mało elastyczna, jej łodygi więdną. Proces ten można ograniczyć, jeśli w odpowiedni sposób uzupełnia się braki potasu w glebie.

Wapń

Wapń pełni wiele istotnych funkcji w organizmie rośliny – zwiększa elastyczność i odporność na złamanie. Bierze on także udział w przekazywaniu informacji między komórkami. Niedobór wapnia w glebie powoduje wzrost jej kwasowości, co może być problemem dla większości roślin ze względu na ograniczoną możliwość pobierania wody. Zbyt mało nawodniona roślina traci napięcie i więdnie. W skrajnych przypadkach deficyt wapnia może doprowadzić do śmierci rośliny.

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin zielonych niezbędne są wszystkie wymienione wyżej pierwiastki. Często jednak gleby są wyjałowione i nie zawierają ich odpowiedniej ilości. Obserwując objawy pojawiające się na liściach, możemy zauważyć, jakie braki roślina wykazuje, i uzupełniać stosowne makro- i mikroelementy.

źródło: growtent.pl – lampy led do roślin