Coraz więcej sklepów stacjonarnych i internetowych oferuje rejestratory temperatury. Jest to związane z nieustannym rozwojem wielu branż – w tym między innymi branży przemysłowej. Aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie dają te urządzenia, należy dobrze rozumieć, czym tak naprawdę są rejestratory temperatury i w jakich sytuacjach powinniśmy ich używać. Warto też mieć świadomość, jaki jest ogólny i szczegółowy podział rejestratorów temperatury.

Rejestrator temperatury – co to jest?

Mikroprocesorowe rejestratory temperatury to bardziej lub mniej skomplikowane w codziennej obsłudze urządzenia elektroniczne służące do rejestracji i monitoringu kilku podstawowych jednostek: temperatury, wilgotności, ciśnienia, poziomu, przepływu, pH czy przewodności. Ze względu na istotność tych wartości stabilne działanie rejestratora temperatury jest szczególnie ważne.

Podstawowe zastosowanie rejestratorów temperatury

Rejestratory temperatury cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Ich zastosowanie jest coraz szersze. Używa się ich podczas wykonywania wielu skomplikowanych prac technologicznych. Rejestrowanie temperatury i wilgotności podczas procesów technologicznych jest bardzo istotne – pozwala czuwać nad prawidłowym przebiegiem wykonywanych prac i nie martwić się o efekt końcowy. Rejestrując temperaturę, mamy pewność, że wszystko jest pod kontrolą. Jest to szczególnie ważne chociażby przy usługach CNC, gdzie temperatura zarówno otoczenia, jak i samego metalu jest kwestią priorytetową.

Urządzenia do rejestracji temperatury

Rejestrować temperaturę można przy wykorzystaniu różnorodnych urządzeń: papierowych i bezpapierowych (elektronicznych) rejestratorów, dataloggerów oraz systemów pomiarowych. Wybór jest ogromny – na rynku dostępne są między innymi: rejestratory temperatury, rejestratory wilgotności, rejestratory ciśnienia, rejestratory przepływu, rejestratory pH, rejestratory przewodności i konduktancji i wiele innych. To, na jaki produkt się zdecydujemy, zależy od charakteru zlecenia, ogólnego profilu firmy oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. Rejestrator temperatury zawsze powinien działać stabilnie i bez zakłóceń. Jak zatem zadbać o to, aby działał prawidłowo? Przede wszystkim musimy właściwie dobrać rodzaj rejestratora do charakteru pomiaru. Po to mamy na rynku duży wybór tego typu produktów, aby nie kupować tzw. kota w worku. Poza tym musimy używać rejestratora temperatury zawsze zgodnie z dostępną instrukcją – ważne jest odpowiednie przechowywanie oraz użytkowanie z uwzględnieniem wszelkich standardów. Podczas wykonywania rejestracji musimy także zadbać, aby wszystkie parametry były prawidłowo ustawione. Jeśli nie wiemy, jak zaprogramować rejestrator, powinniśmy zapytać dostawcę lub producenta rejestratora temperatury – w obu przypadkach otrzymamy z pewnością kompleksową odpowiedź.

Inspirowane: m2mteam.pl – monitorowanie temperatury i wilgotności