Do prowadzenia samochodu czy motoru niezbędne jest prawo jazdy, które można uzyskać po ukończeniu kursu i pozytywnym zdaniu egzaminu. Podobnie jest z żeglowaniem. Aby móc poruszać się o jeziorach czy morzach konieczne jest uzyskanie patentu żaglowego – ten dotyczy jednak wyłącznie jachtów żaglowych o długości powyżej 7,5 m (mniejsze można teorii prowadzić bez patentu, choć w niektórych wypożyczalniach sprzętu jest on wymagany niezależnie od wielkości łodzi żaglowej).
Kto może starać się o uzyskanie patentu żeglarskiego?
O uzyskanie patentu żeglarskiego mogą starać się nawet osoby niepełnoletnie, które ukończyły 14. rok życia. Uzyskanie patentu żeglarskiego poprzedzone jest kursem i egzaminem. Wyróżnia się trzy główne patenty:
- żeglarz jachtowy,
- jachtowy sternik morski,
- kapitan jachtowy.
Żeglarzem tak naprawdę można zostać każdy – wystarczy tylko ukończyć kurs i uzyskać pozytywny wynik przeprowadzonego po jego zakończeniu egzaminu. Czas trwania kursu na patent żeglarski jest różna. Szkolenie może trwać od kilku dni w wersji intensywnej do kilku tygodniu w opcji tradycyjnej. Niezależnie od wybranego trybu szkolenia nie jest to czasochłonny kurs.
Jak zdobyć patent żeglarski?
Teoretycznie nie ma czegoś takiego jak kurs na patent żeglarski. Dlaczego? Otóż zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami do próby podjęcia zdania egzaminu na patent żeglarza jachtowego oraz patent jachtowego sternika morskiego nie jest wymagany żaden kurs. To jednak nie oznacza, że nie jest potrzebny. Szkolenie znacząco ułatwi uzyskanie patentu – dzięki niemu przyswojenie wiedzy będzie znacznie łatwiejsze niż samodzielna nauka. W żeglarstwie ciężko jest nauczyć się wielu rzeczy samodzielnie, nie mając wsparcia doświadczonego instruktora z bogatą wiedzą.
Jak wygląda egzamin na patent żeglarski?
Patent żeglarski można zdobyć po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Tylko osoba, która zaliczy je obie, ma szansę na to, by otrzymać patent. W części teoretycznej należy zmierzyć się z 75 pytaniami jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie wszystkich zadań egzaminowany ma aż 90 minut. Pozytywny wynik części teoretycznej uzyskuje osoba, która poprawnie odpowiedziała na co najmniej 65 pytań.
W części praktycznej do zaliczenia konieczne jest wykonanie prawidłowe kilku manewrów. Jakich? Te zawsze wskazuje komisja egzaminacyjna. Zaliczenie części praktycznej wymaga poprawnego wykonania wszystkich manewrów. Tylko jeden z nich, gdy zostanie źle wykonany, może zostać jeszcze raz powtórzony. Każdy egzamin w części praktycznej musi zostać przeprowadzony na akwenie z dostępnym pomostem, na którym znajdą się urządzenia cumownicze. Egzamin najczęściej odbywa się na jachtach o długości 5,5 m, z silnikiem z biegiem wstecznym. Egzamin przeprowadzany jest też w odpowiednich warunkach atmosferycznych, czyli w dni, w których siła wiatru mieści się w przedziale 1-5 stopni w skali Beauforta.