Elewacja, czysta i zadbana to wizytówka każdego obiektu. Ale elewacja budynków, jak wszystko inne ulega powolnej degradacji, dlatego tylko systematyczna konserwacja i czyszczenie jej pomaga unikać plam i wykwitów.

Plamy na elewacji

Bezpośrednią przyczyną pojawiania się wykwitów na elewacji budynków jest migracja rozpuszczonych soli przez porowatą powierzchnię, gdzie ulega ona krystalizacji w postaci białego nalotu. Na pojawienie się wykwitów wpływają: temperatura, wilgotność oraz stężenie dwutlenku węgla. Największe prawdopodobieństwo ich pojawienia się występuje wtedy, gdy prace elewacyjne prowadzone są w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze panuje niska temperatura i mokra aura.

Innym rodzajem plam, które pojawiają się na ścianach budynków są plamy pochodzenia biologicznego. To grzyby i algi – mikroorganizmy przybierające postać ciemnych i szarych plam, które powodują degradację elewacji. Występują one najczęściej wtedy, gdy zaniedbuje się mycia elewacji, a budynek usytuowany jest od strony północnej lub zachodniej o krótkim czasie operowania słońca, gdzie elewacja rzadko wysycha do końca. Powstawaniu tego rodzaju plam sprzyja też usytuowanie budynku w pobliżu lasostanów, gdzie panuje podwyższona wilgotność, a chropowata struktura elewacji ułatwia osadzanie się zanieczyszczeń. Kolejnym czynnikiem jest nieprawidłowo wykonana obróbka blacharska lub jej brak, zastosowanie materiałów do elewacji niezabezpieczonych substancjami chroniącymi przed grzybami i algami oraz błędy ekipy budowlanej.

Jak walczyć z plamami?

Gdy na elewacji pojawiają się nieestetyczne plamy rozwijającego się grzyba i alg najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki. Elewację budynku należy umyć z dodatkiem substancji, która po pierwsze zlikwiduje samą plamę, a pod drugie zabezpieczy elewację przed powstawaniem nowych. Fasadę budynku należy umyć za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotki, dodając do wody specjalistyczne preparaty. Można zastosować:

  • Isokor Cleaner Fasada – całkowicie ekologiczny i biodegradowalny oraz antybakteryjny preparat przeznaczony do mycia elewacji budynków, usunie on pleśń, glony, mchy i porosty, a z uwagi na swój skład jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia ludzi.
  • Ilka Steinreiniger AP + to  kolei pasta alkaliczna do czyszczenia szczególnie brudnych powierzchni, preparat nanosi się przy pomocy pędzla na plamy i pozostawia go na 30 minut, jeżeli jest tak możliwość, to nawet na kilka godzin. Następnie powierzchnię ściany spłukuje się myjką ciśnieniową. Przy tym produkcie należy zadbać o zabezpieczenie wszelkich części aluminiowych przed działaniem preparatu.
  • Masters BPS 7103 w żelu to preparat alkaliczny przeznaczony specjalnie do fasad budynków tynkowanych, ceglanych, betonowych, wapiennych czy kamienno-granitowych. Po umyciu powierzchni wodą preparat nakłada się na ścianę za pomocą pędzelka, wałka czy rozpylacza do farb. Następnie należy go pozostawić na czas do 2 godzin, w zależności od stopnia zabrudzenia. Po upływie tego czasu ścianę należy umyć pod wysokim ciśnieniem od 50-200 barów. Do zmycia fasady najlepiej użyć ciepłej wody.
  • Masters BPS 7111 w płynie to preparat specjalnie skomponowany do usuwania mchów, pleśni, alg i grzybów, jednocześnie zabezpieczający przed powtórnym ich pojawieniem się przez okres nawet do 5 lat. Jest bezpieczny dla ludzi z uwagi na jego biodegradację. Jak w poprzednich przykładach ścianę należy najpierw umyć pod ciśnieniem a potem pokryć ją preparatem, można to zrobić wałkiem, pędzlem lub rozpylaczem. Preparatu się nie spłukuje.

Inspirowane: Dlaalpinisty.pl – sprzęt do mycia okien na wysokości