Szycie kojarzy się przede wszystkim z wyspecjalizowanym sprzętem oraz ogromną wiedzą. Dodać do tego należy duże pokłady cierpliwości oraz chęci do pracy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to proces niezwykle skomplikowany, który generuje szereg trudności. Tymczasem okazuje się, że szycia spróbować może każdy. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria oraz materiały. Nieodzowne jest również zaznajomienie się z podstawowymi technikami szycia. Początkowo mogą one wyglądać się trudne, lecz nie należy się poddawać, gdyż z każdą kolejną próbą powtarzane ruchy stają się coraz bardziej naturalne. Odrobina wysiłku na początku drogi skutkuje zwykle ogromną satysfakcją w postaci samodzielnie uszytych ubrań i dodatków.

Materiały i akcesoria do szycia

Sprawna maszyna do szycia, która została wyposażona w podstawowe funkcje, to w tym przypadku podstawa. Kolejnym etapem jest zgromadzenie potrzebnych akcesoriów i dodatków, bez których szycie nie będzie możliwe. Zalicza się do nich:

Uwagę należy skupić przede wszystkim na materiale, który posłuży do szycia. Trzeba dobrać go skrupulatnie – w zależności od potrzeb oraz przeznaczenia. Dla osób zaczynających przygodę z tym fachem zaleca się wykorzystanie dowolnej tkaniny do szycia znalezionej w domu. Oczywiście można również nabyć tanie materiały do szycia, które będą najodpowiedniejsze do nauki. W takich przypadkach bardzo ważne jest wykonanie tzw. dekatyzowania, czyli uprania i wyprasowania materiału. Pozwala to uniknąć późniejszego obkurczania i marszczenia się tkaniny. Dobrze, aby materiał nie był śliski, gruby bądź zbyt elastyczny.

Techniki szycia

Do pracy na maszynie niezbędna jest znajomość konkretnych technik, które znacząco ułatwią pracę. Przede wszystkim operuje się różnego rodzaju ściegami. Do najbardziej podstawowych należy szew prosty, zwany też stebnówką, który doskonale nadaje się do wszywania zamków oraz podwijania czy zszywania dwóch dowolnych fragmentów materiału. Niektóre maszyny dają możliwość regulacji ustawienia długości szwów. Kolejną popularną techniką szycia jest ścieg prosty podwójny (tzw. podwójna igła). Od poprzedniego różni go to, iż jest dużo bardziej sztywny oraz trwalszy. Do wykańczania elementów ubrań (np. kołnierze, mankiety, kieszenie) doskonale sprawdza się natomiast szew dekoracyjny, który sprowadza się do wyszywania wzorów na przeszytym brzegu materiału. Tego typu szew można wykonać na wiele sposobów, a wszystko uzależnione jest od poczucia estetyki i gustu twórcy. Inną przydatną techniką szycia jest ścieg zygzakowaty, w głównej mierze stosowany do obszywania oraz wszywania poszczególnych elementów (czasem pełni również funkcje ozdobne). Z kolei ścieg overlockowy zabezpiecza materiał przed pruciem. Warto wspomnieć jeszcze o ściegu krytym, który jest niemal niewidoczny i może towarzyszyć stopce ściegu lub szynie prowadzącej. Oczywiście przed szyciem właściwym warto zaopatrzyć się w tanie materiały do szycia oraz podstawowe elementy wyposażenia i poćwiczyć poszczególne techniki szycia.

Proces szycia

Cały proces rozpoczyna się od przełożenia tkaniny do szycia pod stopkę. Wspomniane wcześniej ściegi to nic innego jak odpowiednie przeciągnięcie pod nią materiału. Nie można zapominać o tym, by przytrzymać zarówno materiał do szycia, jak i nici. W innym wypadku może dość do ich splecenia. W wypadku, gdy konieczna jest zmiana kierunku szycia, należy unieść dźwignię stopki w celu poprawienia konkretnego szwu. Zapewne dobrym pomysłem jest przećwiczenie całego procesu pod okiem specjalisty, który wyeliminuje wszelkie błędy. Szycie kończy się poprzez skrupulatne zamocowanie szwu na materiale (tak, aby był on odporny na prucie).

Dysponując maszyną do szycia, odpowiednim materiałem, podstawowymi akcesoriami oraz znajomością poszczególnych technik szycia, możemy z łatwością wyczarować modne ubrania czy niepowtarzalne dodatki do domu. Ściegi są zasadniczo bardzo instynktowne, dlatego łatwo jest je zapamiętać. W tym przypadku kluczowa jest jednak praktyka pod okiem specjalisty.

źródło: otula.pl – materiał na zasłony