Z roku na rok przemysł alkoholowy w Polsce potężnie się rozrasta, a ma to ścisły związek, iż nasze społeczeństwo ciągle się rozwija i zarabia więcej, w związku z czym zapotrzebowanie na dobre trunki wciąż rośnie. Bowiem pod względem spożycia alkoholu Polska zajmuje na tle krajów Unii Europejskiej szesnaste miejsce. Liderami są Czechy i Łotwa. W Polsce mamy do czynienia zarówno z Polskim Przemysłem Spirytusowym, jak i Polskim Przemysłem Piwowarskim.
Ten pierwszy należy do branżowej organizacji, której głównym działaniem jest podejmowanie wszelkich dostępnych działań służących rozwojowi branży spirytusowej. W związku z czym jest to realizowane poprzez na przykład współpracę z przedstawicielami władzy publicznej, bądź organizacjami społecznymi. W z kolei jeżeli chodzi o przemysł piwowarski to obejmuje on browary, słodownie, wytwórnie bezalkoholowych napojów alkoholowych, jak również wytwórnie ekstraktu chmielowego.
Jeżeli chodzi o wpływ na gospodarkę krajową to wyróżniamy przede wszystkim:
– 130 gorzelni
– 66 producentów
– 94% surowców pochodzących od polskich dystrybutorów
– 4009 bezpośrednich miejsc pracy
– 89 tysięcy pośrednich miejsc pracy
– 10 mld złotych wpływu do budżetu państwa z tytułu akcyzy i podatku VAT
– 320 mld rocznie wyprodukowanych napojów spirytusowych
50 mln litrów eksportu napojów alkoholowych
Nasze trunki na świecie
Polska należy do największego dystrybutora wódki w całej Unii Europejskiej. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię światową to jesteśmy usytuowani na czwartym miejscu, ponieważ w czołówce wciąż są takie kraje jak:
– Rosj
– Stany Zjednoczone
– Ukraina
Natomiast ważnymi kierunkami eksportu naszych produktów są przede wszystkim:
– Niemcy
– Węgry
– Kanada
– Bułgaria
– Francja
– Włochy
– Argentyna
– Australia
– Mołdawia
– Meksyk
– Panama
– Kanada
– Brazylia
– Ekwador
– Zjednoczone Emiraty Arabskie
Oznaczenie „polish vodka” Polska uzyskała podczas negocjacji akcesyjnych w Unii Europejskiej. W trosce o utrzymanie renomy, a także jakości produkowanej na terytorium Polski wódki.