Wózki widłowe są niezbędne w miejscach, w których potrzebne jest podnoszenie oraz przenoszenie dużych i ciężkich produktów. Dlatego warto o nie dbać, by były niezawodne i wytrzymałe. Przekłada się to na działanie przedsiębiorstwa oraz na oszczędność pieniędzy w przypadku jakichkolwiek awarii.

Na co warto zwrócić uwagę przy codziennej eksploatacji?

Szczególnym elementem, który jest najbardziej narażony na przeróżne awarie, są widły. To one są obciążane podczas pracy. Aby uniknąć większych kosztów, warto poddawać je regularnym przeglądom. Kontrola wideł polega przede wszystkim na dokładnym sprawdzeniu, czy nie ma na nich odkształceń oraz pęknięć, a także czy naczepy wideł nie są starte. Pęknięcia wideł spowodowane są pracami na otwartej przestrzeni, przez co wózek narażony jest na przeróżne czynniki atmosferyczne. Mikropęknięcia mogą z kolei doprowadzić do dalszego niszczenia wideł.

Wózek widłowy jest maszyną, która pracuje w trudnych warunkach, a obciążenia nierzadko sięgają kilku ton. Naturalnie więc powstają uderzenia, uszkodzenia, a widły ulegają starciu. Wszystko to z kolei może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia maszyny, co wiąże się z ogromnymi wydatkami na zakup nowych, niezbędnych do pracy elementów. Dlatego tak ważna jest regeneracja wózka widłowego, która ma wiele zalet i potrafi uratować niejeden portfel.

Dlaczego warto regenerować poszczególne elementy wózka widłowego?

Regeneracja wózka widłowego przyczynia się do bezpieczeństwa i higieny pracy na każdym placu budowy. Stała konserwacja maszyny sprawia, że osoby sterujące wózkiem nie muszą się obawiać o stan urządzenia. Pracownicy, przewożąc nawet najcięższy towar, mają gwarancję bezpiecznych warunków pracy.

To tylko jedna z zalet regeneracji. Dużym plusem jest ekonomiczna strona tego rozwiązania. Zakup nowych części wiąże się często z dużymi kosztami. Z kolei ceny samej konserwacji zależą od stanu zużycia danych części, rodzaju wózka, a także złożoności poszczególnej naprawy. Istotne są także koszty robocizny, które z kolei zależne są od indywidualnego cennika danego warsztatu naprawczego. Ogólny koszt wykonania całej regeneracji wideł zwykle nie przekracza połowy ceny nowych.

Prace regeneracyjne dotyczą w szczególności przywrócenia pierwotnego kształtu wideł. Ponadto, podczas regeneracji sprawdzane są mocowania siłowników wózka, tak by w razie konieczności je wymienić. Regeneracja obejmuje także naprawę bądź zamontowanie nowych prowadnic. W trakcie prac najczęściej dochodzi także do kontroli poziomu zużycia tulei, rolek oraz sworzni wózka.

Jednocześnie podkreślenia wymaga to, że naprawa nie obejmuje części, które są zużyte w znacznym stopniu. Proces ten nie jest zamiennikiem dla zakupu nowych części w przypadku, gdy wózek posiada części z poważnymi uszkodzeniami. Prowadziłoby to bowiem do znacznego niebezpieczeństwa w trakcie pracy z użyciem wózka widłowego. Warto więc wcześniej zdecydować się na przegląd i kontrolę sprzętu, by decyzja o konserwacji nie była zbyt późna. Widły wózka poddawane są bowiem dużym obciążeniom, a w każdym razie bezpieczeństwo ludzi oraz przewożonego towaru powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorstwa.

Widły są kluczowym elementem każdego wózka widłowego, gdyż to właśnie na nich spoczywa całe obciążenie wynikające z przewożonego towaru. Niezwykle ważne jest więc dbanie o ich stan techniczny, tak by niewielkie uszkodzenia można było naprawić przy pomocy regeneracji. Znaczny stopień wyeksploatowania powoduje bowiem konieczność wymiany wideł, co wiąże się z kolei z dużo większymi kosztami.