Zasady wprowadzone przez Polski Ład wciąż stanowią wyzwanie dla niejednego przedsiębiorcy. W opinii księgowych i biur rachunkowych, największe wątpliwości klientów dotyczą sposobu wyliczania składki zdrowotnej w nowym systemie. Jakie zmiany nastąpiły w tej kwestii w nowym roku?
Jak dotychczas wyliczało się składkę?
Przed pojawieniem się Polskiego Ładu, składka na ubezpieczenie zdrowotne była ustalana w formie zryczałtowanej. Oznacza to, że od 75% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku nalicza się 9% składki zdrowotnej. Aby poznać minimalną wysokość aktualnie obowiązującej stawki należało więc pomnożyć 3/4 kwoty przez 9%. Nowo obowiązujące przepisy sprawiły, że wyliczenie prezentuje się zupełnie inaczej.
Składka zdrowotna po Polskim Ładzie – jakie zmiany?
W styczniu 2022 roku przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej oraz liniowo wciąż mogą korzystać ze starych ustaleń. Dotyczy to jednak tylko pierwszego miesiąca w roku. Od lutego wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do przejścia na nowy system rozliczeń składki.
Zgodnie z przepisami zawartymi w Polskim Ładzie, wysokość składki zdrowotnej ma być ustalana w sposób indywidualny, zależny od wybranej formy opodatkowania. Co gorsza, zmianom uległy nie tylko stawki, ale również zasady rozliczania. Dla przykładu, osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą już korzystać z przywileju w postaci odliczenia części składki zdrowotnej od podatku dochodowego.
Jak bezpiecznie wyliczać składkę zdrowotną?
Duża ilość zmian w systemie rozliczania składki zdrowotnej jest powodem do niepokoju dla niejednego przedsiębiorcy. W świetle obecnych wydarzeń skorzystanie z usług profesjonalistów w zakresie prowadzenia księgowości jest dobrym rozwiązaniem. Wiele biur rachunkowych w Warszawie oraz innych większych miastach Polski potwierdza, że zainteresowanie ich usługami jest coraz większe. Specjaliści dysponujący stosowną wiedzą i doświadczeniem wiedzą w jaki sposób pomóc swoim klientom. Dotyczy to nie tylko sposobu rozliczania składki zdrowotnej, ale również prawidłowego naliczania wynagrodzeń czy kompleksowego prowadzenia księgowości.
Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?
Korzystając z oferty biura rachunkowego można liczyć na fachową obsługę i doradztwo. Wielu przedsiębiorców często nie posiada wystarczającej wiedzy na temat prowadzenia księgowości. Nie zdaje sobie też sprawy z możliwych rozwiązań w prawie, które niekiedy pozwalają zaoszczędzić firmie sporo pieniędzy. Specjalista z biura rachunkowego (np. w Warszawie) dysponuje odpowiednią wiedzą, dzięki której przedsiębiorca może skupić się na swoich obowiązkach. Wbrew pozorom, wynajęcie księgowego nie obciąża też szczególnie miesięcznego budżetu.
Średni koszt obsługi biura rachunkowego wynosi od 80 do 120 zł miesięcznie. Ostateczny koszt prowadzenia księgowości zależy od ilości dokumentów generowanych w ciągu miesiąca. W wielu przypadkach jednak istnieje możliwość rozliczenia się ryczałtem, co stanowi sporą korzyść dla wielu przedsiębiorców.