Sprężarki to urządzenia, których zadaniem jest generowanie energii w postaci sprężonego powietrza. Jest ona wykorzystywana w różnego rodzaju urządzeniach pneumatycznych oraz w wielu innych systemach i instalacjach. Większość dostępnych na rynku sprężarek działa na prąd. Zużycie energii elektrycznej przez takie urządzenia stanowi około 70% kosztów związanych z ich wykorzystaniem.

Sam koszt zakupu sprężarki potrafi być bardzo duży, jednak rachunki związane ze zużyciem energii elektrycznej potrafią szybko przewyższyć ten koszt, tym bardziej, że ceny energii elektrycznej stale rosną. Przykładowo w urządzeniach, które do wytworzenia 1 metra sześciennego sprężonego powietrza o ciśnieniu 8 bar potrzebują około 0,1 kWh energii, roczne zużycie prądu może sięgać poziomu 876 kWh tylko dla jednego metra sześciennego bez uwzględnienia jakichkolwiek strat powietrza. Na szczęście istnieją różne nowoczesne rozwiązania oraz sposoby, dzięki którym zużycie mocy można ograniczyć i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Poniżej przedstawionych jest kilka najciekawszych i najskuteczniejszych sposobów, które prowadzą do znacznego zmniejszenia zużycia prądu, poprawy wydajności i opłacalności korzystania z instalacji sprężonego powietrza.

Kupno nowoczesnych urządzeń z systemami oszczędzania energii

Na etapie kupowania sprzętu, warto zwrócić uwagę czy dane sprężarki elektryczne posiadają system oszczędzania energii wykorzystywany na przykład w fazie odprężania. Szczególnie godne polecenia są sprężarki zmiennoobrotowe. Potrafią one dostosować ilość sprężonego powietrza, które wytwarzają do bieżącego zapotrzebowania. Dodatkowo warto ustawić w sprężarce odpowiednią różnicę ciśnień po to, aby uniknąć pracy na biegu jałowym przez długi czas. Każda sekunda pracy na takim biegu oznacza niepotrzebną stratę energii.

Likwidacja nieszczelności

Jednym z podstawowych problemów sprawiających, że sprężarki powietrza zużywają dużo prądu jest zaniedbanie instalacji, w której mogą powstawać nieszczelności. W starszych instalacjach poprzez różne nieszczelności może wydostawać się nawet 30% wytworzonego powietrza. Istotne jest przeprowadzanie przeglądów przy pomocy specjalistycznych urządzeń do wykrywania nieszczelności. Większość takich uszkodzeń jest praktycznie niesłyszalna. Dobrym pomysłem jest też przeprowadzanie audytów i oceny stanu różnych filtrów i innych elementów sprężarek. W razie konieczności trzeba wymienić zapchane filtry, aby w całym układzie panowało odpowiednie ciśnienie bez zwiększania mocy sprężarki.

Wybór prawidłowego ciśnienia

Bardzo częstym błędem jest zakup sprężarki powietrza, która wytwarza o wiele wyższe ciśnienie niż to, którego wymagają zasilane urządzenia. Każdy nadmierny bar ciśnienia to około 6% wyższego zużycia energii, dlatego warto przy zakupie dokładnie zwracać uwagę na parametry sprężarki i wybierać takie urządzenie, które wytwarza ciśnienie na poziomie podobnym do zapotrzebowania sprzętu.

Odzyskiwanie wytwarzanego ciepła

Sprężarki elektryczne w czasie swojej pracy wytwarzają nie tylko powietrze pod ciśnieniem, ale również ciepło. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w systemy, które odzyskują ciepło ze sprężarek i kierują je na przykład do instalacji grzewczych lub ogrzewających ciepłą wodę. Takie rozwiązanie zapewni dodatkowe oszczędności i sprawi, że użytkowanie sprężarek będzie jeszcze bardziej opłacalne.

Jak widać istnieją różne sposoby ograniczenia poboru energii elektrycznej przez sprężarki. Warto je stosować, aby ograniczyć związane z tym koszty.