Siłowniki to niezwykle istotne podzespoły wielu maszyn rolniczych i przemysłowych. Odpowiadają za inicjację ruchu liniowego tłoczyska. Siłowniki wykorzystują energię zgromadzoną w znajdującym się pod ciśnieniem czynniku roboczym do wywołania ruchu liniowego tłoczyska. Wyróżniają się niską bezwładnością, przez co niemal natychmiastową reakcją na zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia cieczy. Dlatego też dzięki siłownikom możliwe jest przemieszczanie ciężkich rzeczy.
Budowa siłownika
Siłownik hydrauliczny składa się z kilku współpracujących ze sobą elementów. Konstrukcja składa się z cylindra, w którym umieszczone jest tłoczysko. Pod wpływem zmian ciśnienia cieczy, tłok jest odpowiednio przesuwany i porusza elementami zewnętrznymi.
Warto wspomnieć, że tłok stanowi trzon całej konstrukcji, a otoczony jest specjalną uszczelką chroniącą ciecz przez wypłynięciem. Do tłoka przytwierdzony jest podłużny element, nazywany tłoczyskiem. Zadaniem tłoczyska jest przeniesienie energii mechanicznej z tłoka na ruchomy element konstrukcji.
Najczęstsze uszkodzenia siłowników hydraulicznych
Elementami, które najczęściej ulegają uszkodzeniom są wszelkiego rodzaju uszczelki, jednak awarie tłoczysk zdarzają się równie często. Uszkodzenia związane są zazwyczaj ze zbyt dużym obciążeniem tłoczysk (przykład: zbyt duży ciężar, który urządzenie miało przesunąć, lub nieoczekiwany opór, na które natrafiło). Dodatkowo awarie powstają wraz z nieodpowiednim stanem czynnika roboczego oraz zanieczyszczeniem go opiłkami. Przyczyną może być również nieodpowiedni skład stosowanego płynu i zatarcie siłownika pozbawionego właściwego smarowania. Regularna i terminowa wymiana oleju to podstawa wydajnej pracy siłownika.
Regeneracja tłoczysk siłowników hydraulicznych
W ramach czynności regeneracyjnych cały siłownik w pierwszej kolejności jest demontowany. Następnie każdy z elementów poddawany jest szczegółowej diagnostyce. W razie takiej konieczności uszkodzoną część się regeneruje lub wymienia na nową. Wymianie na całkiem nowe podlegają uszczelnienia, w celu zagwarantowania prawidłowej pracy.
Regularny przegląd siłowników to gwarancja bezpiecznej i prawidłowej pracy maszyny. Regularna regeneracja tłoków, jak również tłoczysk hydraulicznych lub ich ewentualna wymiana jest niezwykle istotna z powodu funkcji jakie pełnią. Proces regeneracji jest znacznie bardziej opłacalny niż wymiana na nowe podzespoły. Regeneracja tłoczysk siłowników polega przede wszystkim na drążeniu, szlifowaniu i chromowaniu tłoczysk. W tym celu korzystamy wyłącznie z najwyższej jakości sprzętu i chemii oraz oryginalnych części zamiennych, które posiadają wymagane atesty i certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Istotne jest też honowanie cylindrów i drążenie tłoczysk, jak również dorabianie ucha cylindra oraz dławicy. Regeneracja odbywa się zawsze po szczegółowej i wnikliwej analizie stanu technicznego podzespołu i sporządzeniu wyceny. Cały proces regeneracji tłoczysk kończy się testem na stanowisku diagnostycznym.