Długotrwały hałas, związany z działaniem instalacji do wytwarzania sprężonego powietrza, jest groźny dla zdrowia osób, które zajmują się obsługą kompresorów. Dlatego też, warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań w zakresie cicho pracujących sprężarek tłokowych i śrubowych, pochodzących od renomowanych producentów.
Praca w hałasie przyczyną powstawania wielu groźnych chorób
Dyrektywy Unii Europejskiej jasno i wyraźnie regulują poziom dopuszczalnego hałasu, jaki może panować w pomieszczeniu. Dotyczy to w szczególności zakładów produkcyjnych i usługowych, w których park maszynowy jest stale zaangażowany w działanie, w tym przedsiębiorców wykorzystujących instalacje sprężonego powietrza.
Zdaniem naukowców z wiodących instytutów badawczych oraz laryngologów i psychologów, narażenie pracowników na przebywanie w strefie wysokiego poziomu hałasu jest przyczyną wielu chorób zawodowych. Uznano, że praca w tak niekorzystnych warunkach ma wpływ na uszkodzenie słuchu, jak również zaburzenia funkcjonowania neuroprzekaźników w mózgu. Według badaczy hałas jest przyczyną migreny, uporczywych bólów głowy, drżenia rąk, szumu w uszach, jak również może przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych i większej podatności na nowotwory.
Surowe kary dla pracodawców narażających swój personel pracowniczy na wysoki poziom emitowanego hałasu
Osoba, która pracuje w warunkach zagrażających jej zdrowiu lub życiu, może zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy celem zbadania, czy dany właściciel zakładu przemysłowego nie łamie praw pracowniczych. Jeśli PIP wykaże, że pracownicy są narażeni na długotrwałe przebywanie w pobliżu głośno pracujących maszyn, może ukarać właściciela grzywną oraz zażądać zmiany warunków pracy, które mają być dostosowane do wymogów UE. Jeśli te działanie nie odniosło pozytywnego skutku, wówczas sprawa kierowana jest na drogę postępowania sądowego. W skrajnych wypadkach zdarza się, że właściciele firm, którzy nie wymienią zbyt głośno pracującego parku maszynowego na nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele, mogą nie otrzymać pozwolenia na wykonywanie określonej działalności.
Ile wynosi dopuszczalna wartość decybeli, która nie zagraża zdrowiu pracowników?
Według naukowców zbyt wysoka emisja hałasu powoduje rozdrażnienie, roztargnienie, brak orientacji i koordynacji ruchowej. W dyrektywie Unii Europejskiej znalazła się tabela z kryteriami, które normują dopuszczalną liczbę decybeli w zakładzie przemysłowym niezagrażającą zdrowiu pracowników zatrudnionych do obsługi maszyn, w tym także i maszyn do wytwarzania sprężonego powietrza.
Powszechnie uważa się, iż:
- dźwięk < 35 dB – nie wywiera żadnego wpływu na samopoczucie;
- dźwięk 35 – 70 dB – wywołuje zmęczenie układu nerwowego oraz negatywnie wpływa na jakość snu i wypoczynku;
- 70 – 85 dB – redukuje efektywność wykonywanej pracy oraz prowadzi do uszkodzenia słuchu;
- 85 – 130 dB – wywołuje stany chorobowe, jak również brak możliwości komunikowania się w odległości do 50 metrów;
- powyżej 130 dB – powoduje silne uszkodzenie przewodów słuchowych oraz stwarza ryzyko licznych chorób, związanych z dysfunkcją narządów wewnętrznych.
Obniż poziom hałasu instalacji sprężonego powietrza i zainwestuj w nowoczesny park maszynowy
Obecnie gros przedsiębiorstw przemysłowych odchodzi od tradycyjnych instalacji sprężonego powietrza i zaopatruje się w nowoczesne urządzenia, które emitują niski poziom hałasu. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań sprawia, że sprężarki śrubowe i tłokowe emitują mały poziom hałasu, który nie wpływa ujemnie na jakość pracy, stan zdrowia i wydolność osób zatrudnionych przy ich obsłudze.
Praca sprężarek powietrza, które nie posiadają odpowiednich rozwiązań technologicznych w zakresie redukcji poziomu głośności, może być uciążliwa dla osób znajdujących się w jej najbliższym otoczeniu. Dlatego też, warto zainwestować w sprzęt nowej generacji, który pracuje niezawodnie, bezawaryjnie i nie powoduje dyskomfortu, związanego z nadmiarem hałasu.
Źródło: Almig – sprężarki tłokowe