Technika szalunkowa na przestrzeni wielu lat mocno się zmieniała, tak jak inne elementy związane z budownictwem. Jednak wciąż w czasie budowy ścian różnego rodzaju bez szalunków trudno się obejść. Wiele osób w związku z tym zadaje sobie pytanie, czy bardziej się opłaca wykonać je samodzielnie, a może kupić bądź wynająć? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta.

Szalunki ścienne i znaczenie

Aby wykonać ściany, należy wcześniej ułożyć szalunki, które są napełniane mieszanką betonową.  Konstrukcję tego rodzaju rozmontowuje się po związaniu betonu, a więc po około 1-3 tygodniach. Szalowania z desek są najtańsze i łatwe do wykonania, ale nie zawsze opłacalne. Wymagają zastosowania wielu desek, a przy okazji trzeba mieć jeszcze stemple do podparcia. Lepiej w praktyce sprawdzają się szalunki z płyt. Są one łatwe w montażu, a także łatwe do czyszczenia. Dodatkowo cechują się znaczną sztywnością i niską nasiąkliwością.

W Polsce w przypadku domów jednorodzinnych wciąż często szalunki wykonuje się samodzielnie z desek lub sklejki, rzadziej z metalu. Firmy decydują się z kolei najczęściej na kupno lub wynajem szalunków ściennych.

Wynajem szalunków ściennych – kiedy się opłaca?

Kupno szalunków ściennych jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które często wykonują konstrukcje betonowe. Jeśli zlecenia na taki rodzaj prac są rzadkie, lepiej zdecydować się na wynajem szalunków. Jest to bowiem bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. Ponadto nie trzeba przejmować się przechowywaniem szalunków w chwili, gdy nie są one potrzebne. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór dostawcy, aby mieć do czynienia z szalunkami wytrzymałymi i sztywnymi.

Przy pracach budowlanych takich jak wykonywanie ścian żelbetowych sprawdzają się szalunki ścienne średniogabarytowe. Takie płyty można montować na każdej budowie nawet bez pomocy żurawia. Maksymalne parcie betonu na płyty to w tym przypadku 60 kN/m2. W czasie wykonywania ścian żelbetowych o dużych gabarytach, a także murów oporowych stosuje się już szalunki ścienne typu ciężkiego. Ich montaż z uwagi na znaczną masę do łatwych nie należy. Konieczna w tej sytuacji jest pomoc żurawia. Dopuszczalne parcie betonu na płytę w tym przypadku to 80 kN/m2.

Szalunki ścienne mają zupełnie inną specyfikę niż szalunki stropowe, o czym warto pamiętać. W tym drugim przypadku podstawowymi elementami są bowiem podpory stalowe i dźwigary drewniane o zróżnicowanej długości.

Szalunki ścienne – wynająć czy kupić?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W praktyce sporo zależy od tego, jak duża powierzchnia będzie betonowana oraz czy będzie ona dalej wykańczana. Warto zastanowić się również nad tym, ile czasu jest przeznaczonego na budowę i kiedy ma ona planowo zakończyć się. Obecnie wiele firm na rynku oferuje sprzedaż i wynajem szalunków budowlanych. Ich produkty cieszą się sporą popularnością z uwagi na prostotę i szybkość montażu.  Dzięki temu wykonanie szalunku ściennego nie zajmuje na ogół więcej niż kilka dni. Poza tym w takim przypadku można mieć pewność, że szalunek spełni wszystkie wymagania odnośnie jakości powierzchni oraz wytrzymałości czy odporności na odkształcenia na skutek nacisku masy betonowej.

W praktyce przyjmuje się, że gdy szalunek potrzebny jest jednorazowo lub rzadko lepszym rozwiązaniem jest jego wynajęcie. Kupno ma sens tylko w przypadku firm budowlanych, które na co dzień wznoszą duże konstrukcje betonowe różnego rodzaju.