Rynek pracy jest jednym z najsilniej rozwijających się branż. Szerokie spektrum możliwości znalezienia pracy w sektorze IT oraz duża konkurencja wśród innych programistów sprawia, że aby zdobyć interesującą nas posadę, musimy posiadać konkretne umiejętności zawodowe oraz personalne. Wiedza o tym, które cechy są najbardziej pożądane przez pracodawców działających w branży IT, może być pomocna w świadomym kreowaniu swojej ścieżki kariery.
Specjalistyczna wiedza podparta doświadczeniem.
Wiele z najlepiej płatnych miejsc pracy to stanowiska wymagające konkretnego wykształcenia, szkolenia zawodowego i zaawansowanych umiejętności. Umiejętności były, są i będą najbardziej pożądanym towarem wśród pracodawców. Poruszając się świetnie w wybranej dziedzinie z łatwością zdobędziemy pracę jako specjalista. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i śledzić zmieniające się trendy w programowaniu oraz korzystać z możliwości rozwoju własnych kompetencji. Znając jeden język programowania, łatwiej będzie nam nauczyć się kolejnego. W razie wzrostu zapotrzebowania na osoby zaznajomione w nowych, innowacyjnych technologiach, spróbować swoich sił na nowym polu. Nawet jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia, lecz bierzemy udział w kolejnych kursach doszkalających i zdobywamy nowe certyfikaty, pracodawca widząc nasze zaangażowanie i chęć rozwoju z pewnością, dostrzeże w nas wartościowego pracownika, któremu warto poświęcić uwagę.
Umiejętności miękkie dodatkowym atutem w pracy programisty.
Choć umiejętności techniczne są ważne, pracodawcy zastanawiając się, których z pracowników o podobnych kwalifikacjach zatrudnić, często borą pod uwagę również inne czynniki, niż same umiejętności, czy wykształcenie. Elementami tymi są tak zwane umiejętności miękkie, związane z indywidualnymi cechami charakteru kandydatów na dane stanowisko. Wśród pożądanych przez pracodawców umiejętności miękkich, na szczycie listy znajdują się między innymi komunikatywność, terminowość, umiejętność samodzielnego rozwiązywanie problemów oraz doskonała praca w zespole.
Połączenie wiedzy technicznej i umiejętności miękkich to klucz do sukcesu.
By dotrzymać kroku rozwijającemu się rynkowi pracy, kandydaci na programistów, chcący być konkurencyjni na tle swoich konkurentów, powinni skupić się na symultanicznym rozwianiu swoich umiejętności technicznych i miękkich. To, że umiejętności techniczne będą nadal bardzo poszukiwane na rynku pracy jest pewne, ale umiejętność skutecznego komunikowania się z klientem i współpracownikami, samodzielność działania i terminowość również nie wyjdą nigdy z mody. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w branży IT, ale też w każdym innym sektorze jest znalezienie właściwej równowagi, pomiędzy pracą nad swoimi cechami charakteru oraz skupieniem się na umiejętnościach najbardziej cenionych w wybranej branży.
Źródło: TeamQuest.pl