Na-Blogu.pl > Technologie > Krawędziarka CNC – w jaki sposób poprawi procesy w Twoim zakładzie?

Krawędziarka CNC – w jaki sposób poprawi procesy w Twoim zakładzie?

krawędziarka CNC

Krawędziarki CNC to urządzenia, które pozwalają na formowanie blachy na zimno. Nowoczesna technologia umożliwia uzyskanie precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów końcowych. Prasy krawędziowe są wykorzystywane w przemyśle produkcyjnym w różnych branżach.

W jaki sposób krawędziarka CNC poprawi proces produkcji w Twoim zakładzie?

Krawędziarka CNC – działanie

Krawędziarka CNC to urządzenie, które pozwala formować blachę zgodnie z pożądanymi parametrami. Zastosowanie systemu CNC (Computerized Numerical Control) umożliwia uzyskanie elementu końcowego o dokładnych kształtach i wymiarach. Dzięki dedykowanemu dla każdego urządzenia oprogramowaniu, możliwe jest wykonanie gięcia blach o różnej grubości na określony kąt. Krawędziarka wykonuje gięcie przez docisk blachy stemplem, a następnie formowanie przy zastosowaniu odpowiednio dobranej matrycy. Arkusz blachy pozycjonowany jest do ustawionych na zaprogramowanej pozycji palców zderzaka. Wyświetlacz zamontowany na ruchomym ramieniu, pozwala łatwo ustawiać parametry pracy urządzenia.

Krawędziarka CNC – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów krawędziarek CNC stosowanych w przemyśle produkcyjnym. Różnią się budową mechanizmu, który wywiera siłę nacisku na gięty arkusz blachy. Należą do nich:

W tego typu krawędziarkach, czynnikiem roboczym jest olej i jednostka hydrauliczna. Ciecz wywiera optymalne ciśnienie, które jest potrzebne do uzyskania nacisku dla belki gnącej, tym samym stempel dociskający obrabiany materiał. Krawędziarki hydrauliczne cechują się wysoką dokładnością obróbki oraz umożliwiają łatwą kontrolę cyklu pracy. Układ hydrauliczny pozwala szybko zmieniać parametry pracy urządzenia, tj.: prędkość dojazdową, roboczą oraz prędkość powrotną belki gnącej. Dzięki temu cały cykl pracy przebiega szybko, a gięcie jest precyzyjne.

  • Serwoelektryczna krawędziarka CNC

Krawędziarki serwoelektryczne są wykorzystywane w procesie produkcji skomplikowanych elementów z dużą ilością szczegółów. Belka gnąca oraz stempel napędzana jest silnikiem elektrycznym. Urządzenia pracują cicho i ekonomicznie oraz pozwalają uzyskać wysoką powtarzalność produkcji. Konstrukcja pras serwoelektrycznych jest prostsza niż hydraulicznych, ponieważ nie posiadają elementów układu hydraulicznego (np. uszczelniaczy, filtrów, oleju). Dzięki temu są łatwe w konserwacji oraz przeglądach technicznych. Doskonale sprawdzają się w produkcji elementów z blach, które nie wymagają dużego tonażu. Prosta obsługa oraz innowacyjna technologia pozwala uzyskać precyzyjne wykonanie elementów końcowych.

  • Hybrydowa krawędziarka CNC

W krawędziarkach hybrydowych zastosowana technologia pozwala znacząco zredukować zużycie energii elektrycznej oraz ilość oleju hydraulicznego, zwiększając przy tym szybkość pracy urządzenia oraz precyzję gięcia dzięki utrzymaniu stałej temperatury pracy oleju. Napęd belki górnej jest realizowany za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych zasilanych przez pompy kierunkowe napędzane serwomotorami AC.

Zastosowany układ CNC, pozwala precyzyjnie kontrolować pracę krawędziarki, a także zaprogramować parametry gięcia. To przekłada się na uzyskanie dokładnych wymiarów końcowego produktu oraz szybki czas procesu produkcji. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest fakt, że można je skonfigurować z robotami. Dzięki temu proces produkcji może zostać zautomatyzowany, co przekłada się na wyższą wydajność produkcji. Prasy posiadają szereg zabezpieczeń, m.in. laser oraz osłony, które chronią operatora.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup prasy krawędziowej CNC?

Krawędziarka CNC to urządzenie, które pozwala zautomatyzować proces plastycznej obróbki materiału. Zastosowane technologie przyspieszają produkcję oraz pozwalają uzyskać skomplikowane formy elementów w krótkim czasie. Po ustawieniu odpowiednich parametrów gięcia danego materiału, urządzenie może pracować w sposób ciągły. Krawędziarki z systemem CNC zapewniają powtarzalność produkcji oraz wysoką precyzję wykonania produktów końcowych. Dlatego wykorzystywane są w różnych branżach w masowej produkcji.

Podobne Artykuły

Comment