Na-Blogu.pl > Technologie > Ogrzewanie rurociągów – kluczowe aspekty

Ogrzewanie rurociągów – kluczowe aspekty

ogrzewanie rurociągów

Elektryczne ogrzewanie rur oraz rurociągów to doskonały sposób na ochronę rur oraz ich zawartości przed skutkami niskich temperatur. Ogrzewanie rur pozwala na najkorzystniejszą ochronę instalacji oraz cieczy nimi transportowanych. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia awarii, a co za tym idzie również zmniejsza koszty eksploatacji rurociągu oraz napraw. Zapewnia także przepustowość konstrukcji na danym poziomie.

Jakie jest zastosowanie ogrzewania rurociągów?

Ogrzewanie rur, a nawet całych rurociągów z powodzeniem wykorzystywane jest tam, gdzie należy ochronić rury przed zamarznięciem. Na zamarznięcie szczególnie narażone są np. wodociągi, systemy kanalizacyjne, instalacje natryskowe czy hydrantowe (również przeciwpożarowe), gdzie w wyniku spadku temperatur może dojść do zamarznięcia wody, a co za tym idzie również do pęknięcia rurociągu.

Równie ważnym sposobem wykorzystania elektrycznego systemu grzewczego, jest utrzymanie pożądanej temperatury cieczy w rurach. Najczęściej zabieg ten jest stosowany w rurociągach technologicznych transportujących ciepłą wodę, substancje na bazie tłuszczy, czy płyny charakteryzujące się dużą lepkością.

Jakie są sposoby montażu ogrzewania rurociągów?

Elektryczne ogrzewanie rurociągów można zainstalować:

  • na zewnątrz lub wewnątrz rur, z których cały rurociąg jest zbudowany,
  • na rurociągach zewnętrznych lub wewnętrznych,
  • na instalacjach naziemnych lub podziemnych.

Z czego zbudowany jest system ogrzewania rurociągów?

Do stworzenia instalacji ogrzewania rurociągów wykorzystywane są elektryczne przewody grzewcze równoległe lub samoregulujące, termostaty, czujniki temperatury,  taśma montażowa aluminiowa oraz przewód przyłączeniowy zakończony wtyczką i izolacja. Na rynku można znaleźć zestawy montażowe zawierające wszystkie elementy. Sam przewód grzewczy można zamontować za pomocą taśmy samoprzylepnej lub opaski zaciskowej.

Podczas decydowania się na wykonanie takiej instalacji, należy pamiętać, iż wyboru mocy przewodów grzejnych uzależniona jest od średnicy rur oraz zastosowanego później izolatora.

Dzięki wykorzystaniu przewodów samoregulujących oraz termoregulatorów, instalacja po podłączeniu do sieci elektrycznej jest niemal samowystarczalna. W zależności od warunków pogodowych, aparatura sama reguluje moc grzejną potrzebną do utrzymania stałych warunków w rurociągu.

Podsumowując, jakie są zalety ogrzewania rurociągów?

Zalety zamontowania systemu grzewczego rurociągów, wydają się nasuwać same. Przede wszystkim wyzbywamy się problemu z zamarzniętą siecią wodociągową, czy kanalizacyjną w domu (lub innym budynku). Tym samym chronimy się przed pęknięciem rurociągu oraz przymusowa przerwą w dostawie np. bieżącej wody.

Dzięki możliwości utrzymywania stałej temperatury w rurociągu, np. dostarczającym ciepłą wodę, ograniczamy straty ciepła, a co za tym idzie, wypracowujemy oszczędności. Płyny o zwiększonej lepkości nie ulegają zagęszczeniu ani stwardnieniu, przez co zachowany jest bezawaryjny transfer substancji.

Zaletą, o której warto wspomnieć jest także to, że dzięki ogrzewaniu rur, rurociągi mogą być prowadzone na mniejszych głębokościach. W związku z tym można zmniejszyć nakład finansowy na budowę owych rurociągów.

Podobne Artykuły

Comment