Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, wykorzystywana jest w gabinetach medycyny estetycznej w celu poprawy urody. To najpopularniejszy sposób pozbycia się zmarszczek i oznak starzenia się skóry.

Jak działa toksyna botulinowa?

Jad kiełbasiany wytwarzany jest przez bakterie Clostridium botulinum. W gabinetach medycyny estetycznej wstrzykuje się ją w mięśnie, tym samym blokując odbieranie przez nie impulsów nerwowych. W ten sposób mięśnie się rozluźniają, a w efekcie wypełnione zostają zmarszczki. Skóra staje się jędrna i napięta. Zredukowanie już istniejących bruzd to nie wszystko! Toksyna botulinowa zapobiega powstawaniu nowych i chroni skórę przed starzeniem.

Po pewnym czasie botoks zostaje zneutralizowany, a efekty zaczynają zanikać. To znak, że zabieg należy powtórzyć. To, po jakim czasie ulegnie degradacji, jest kwestią indywidualną. Niekiedy utrzyma się w skórze przez okres 3-6 miesięcy, a innym razem nawet 9. Jednak, według najlepszych specjalistów z gabinetów medycyny estetycznej w Warszawie, botox może być wykonywany nie częściej niż raz na 3 miesiące, a kolejne zabiegi z jego użyciem jeszcze zwiększają odstępy.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej – efekty

Sam zabieg z użyciem jadu kiełbasianego trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania i rekonwalescencji, jednak bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarza medycyny estetycznej, np.: unikać sauny, solarium czy innych zabiegów w tym miejscu. Iniekcja wykonywana jest za pomocą cienkiej igły tak, aby zminimalizować dyskomfort i ból  u pacjenta. Niekiedy możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się miejscowy obrzęk, zasinienie czy zaczerwienienie. Objawy zwykle znikają w ciągu kilka dni. Wygładzenie skóry widoczne jest po 3-10 dniach od iniekcji. Okres ten jest inny u każdego pacjenta, zależy od okolic podania botoksu, stanu i kondycji skóry.

Kiedy i gdzie wykonać zabieg?

Głównym wskazaniem do zabiegu z użyciem botoksu są zamiany zachodzące w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry: zmarszczki mimiczne, utrata jędrności, lwia zmarszczka, kurze łapki. Jeśli tylko się pojawią na skórze, z pomocą przychodzą gabinety medycyny estetycznej w Warszawie i toksyna botulinowa. Może być ona zastosowana do wielu obszarów twarzy: na czole, w okolicach ust, oczu, brody, a nawet szyi.

Przeciwwskazania do zabiegu

Toksyna botulinowa nie powinna być wstrzykiwana u osób, jeśli:

  • Stwierdzono zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięsniowego,
  • Wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników zastosowanego preparatu,
  • Przyjmują niektóre leki: aminoglikozydy, cyklosporyna, trtracyklina, D-penicylamin,
  • Zmagają się z infekcjami skóry,
  • U kobiet w ciąży lub w okresie laktacji.

Walka z oznakami starzenia jeszcze nigdy nie była tak skuteczna! Dzięki toksynie botulinowej skóra staje się jędrna, napięta, a zmarszczki wypełnione. Nic dziwnego, że na zabieg decydują się kobiety na całym świecie!