Coraz popularniejszą alternatywą dla organizowanych przez biura podróży wakacji stają się wyjazdy kamperem. Nasz wakacyjny dom „na kółkach” w takim przypadku musi służyć jako sypialnia, łazienka czy też kuchnia. W przypadku tego ostatniego niezwykle ważnym aspektem jest posiadanie odpowiedniej lodówki turystycznej, najlepiej wygodnie i estetycznie zabudowanej. Współczesny rynek zalewa nas dziesiątkami różnych rozwiązań. Jaką więc lodówkę turystyczną do zabudowy wybrać do naszego kampera i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Lodówki turystyczne – rodzaje

Rynek lodówek turystycznych oferuje nam kilka alternatywnych rozwiązań technologicznych. Każde ma swoje plusy oraz minusy. Przed zakupem warto je przeanalizować i dobrać rozwiązanie najbardziej odpowiednie dla nas.

  • Lodówki elektryczne – urządzenia te są zasilane prądem bezpośrednio z naszego samochodu. W ich przypadku producenci oferują nam dwie odmienne technologie działania. Pierwsza, termoelektryczna, pozwala zarówno na chłodzenie, jak i grzanie. Druga, kompresorowa (taka jak w tradycyjnych domowych lodówkach) jedynie na chłodzenie. Niewątpliwymi plusami lodówek elektrycznych jest ich wygoda użytkowania oraz duża bezawaryjność. Minusami natomiast są duży ciężar oraz stosunkowo głośna praca.
  • Lodówki gazowe – w ich przypadku czynnikiem chłodzącym jest amoniak, ale mogą być także zasilania z gniazdka zapalniczki. Rozwiązanie to charakteryzuje się bardzo wysoką ekonomią pracy i cichym działaniem, ale jednocześnie stosunkowo wysoką ceną. Możliwość pracy na dwóch rodzajach energii – gazie oraz prądzie – daje nam o wiele większe pole manewru.

Lodówki turystyczne – na co zwracać uwagę?

Podobnie jak w przypadku lodówek domowych tutaj również przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Do najważniejszych i najistotniej wpływających na przyszłe użytkowanie należą:

  • Pojemność – parametr ten waha się w bardzo szerokich granicach – od około 25 litrów do nawet powyżej 60 litrów. Przy określeniu naszych preferencji przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ilość miejsca w samochodzie oraz ilość osób, które będą brać udział w wyjazdach.
  • Temperatura chłodzenia – kolejny ważny czynnik. Im niższa tym zasadniczo lepsza. Duży zakres temperatur daje nam większe pole manewru, jeśli chodzi o rodzaj przechowywanej żywności. Najtańsze modele na rynku oferują maksymalne chłodzenie na poziomie 7 stopni. Najdroższe osiągają nawet do minus 20 stopni Celsjusza.
  • Potencjalne zużycie energii – w dużym stopniu jest to pochodna pojemności – większa równa się większemu poborowi. Czynnik ten odgrywa bardzo istotną rolę w przypadku, gdy wyposażenie naszego kampera jest bardzo bogate i każde kolejne urządzenie może istotnie nadszarpnąć jego możliwości energetyczne.
  • Dodatkowe wyposażenie – dla jednych niepotrzebny gadżet, dla innych niezbędny element zapewniający komfort. Producenci prześcigający się w tym aspekcie proponują co rusz nowe rozwiązania. Cyfrowe wyświetlacze, ledowe oświetlenie, różnego rodzaju zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem czy wreszcie czujniki zapobiegające całkowitemu rozładowaniu akumulatora samochodu. Wybór jest ogromny.

Jaką lodówkę turystyczną do zabudowy wybrać?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela, naszych potrzeb oraz oczekiwań, a także warunków, jakimi dysponujemy w naszym samochodzie. Przed zakupem warto przeanalizować plusy i minusy poszczególnych rozwiązań i wybrać najbardziej odpowiednie dla nas.