Każdy inwestor, który chciałby zarabiać na tzw. spadkach giełdowych powinien umieć wykorzystać w praktyce krótką sprzedaż. Posługując się językiem graczy giełdowych, jeśli sprzedajesz coś, czego tak naprawdę nie masz wówczas grasz na krótko. Być może dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem giełdowym zabrzmi to dość skomplikowanie. Rzeczywistość jest znacznie prostsza. Sprawdź jak zarobić na spadkach.
Krok po kroku czyli najlepsza strategia
Sposób postępowania jest bardzo prosty. Pożyczasz od kogoś np. akcje AmREST lub inne instrumenty inwestycyjne, które w chwili pożyczki mają wartość np. 100 USD. Pożyczone akcje sprzedajesz następnie po cenie ich realnej wartości. Masz wówczas dług w postaci tych akcji, które wcześniej pożyczyłeś. Kiedy kurs danych akcji spadnie do poziomu np. 70 USD wówczas odkupujesz je z rynku i następnie oddajesz osobie, od której pierwotnie pożyczyłeś. Różnica między sprzedażą akcji, a ich odkupieniem wynosi w tym przypadku 30 USD i to jest właśnie Twój zysk.
Od kogo najlepiej pożyczyć akcje?
Jeśli jesteś początkującym inwestorem, skorzystaj z platformy brokerskiej. Gdy już założysz konto, wystarczy wtedy skorzystać z opcji “kup” bądź “sprzedaj”. Jeśli chcesz regularnie zarabiać na spekulacji spadków akcji nie musisz na szczęście od nikogo pożyczać. Twój broker zrobi to za Ciebie. Pamiętaj natomiast, że to od Ciebie zależy jakie akcje obstawiasz. Aby osiągać zyski, musisz mieć doświadczenie i odpowiednią wiedzę o giełdzie. Najlepiej przetestować ją na koncie demonstracyjnym, które udostępnia za darmo broker Saxo Bank Polska zapewniający dostęp do 37 giełd z całego świata.
Dlaczego inwestować w spadki w określonych sytuacjach?
Inwestorzy zarabiający na spadkach akcji z reguły korzystają właśnie z krótkiej sprzedaży. Znaczący spadek aktywności gospodarczej na świecie w czasie pandemii Covid-19 przełożył się w prosty sposób na spadek wyceny akcji.
Szalejący wirus spowodował zamknięcie w domach większości obywateli na wszystkich kontynentach. Do grupy firm, których akcje znacząco spadły w ciągu ostatniego roku należy amerykański gigant Starbucks. Niezwykle ograniczona konsumpcja kawy w tym czasie przełożyła się nie tylko na utratę potencjalnych zysków, ale również na straty spowodowane utrzymaniem personelu oraz tysięcy lokali. To wszystko spowodowało bardzo duży spadek ceny akcji tej spółki na giełdzie. Na początku marca 1 akcja Starbucksa była warta ok. 80 USD, natomiast niecałe 4 tygodnie później już tylko 60 USD. W przypadku krótkiej gry, zysk dla inwestora z jednej akcji wynosi aż 20 USD.