Wybór funkcjonalnej i bezpiecznej uprzęży może wydawać się trudny. Wystarczy jednak skorzystać
z kilku sprawdzonych wskazówek, aby sięgnąć po rozwiązanie idealnie dopasowane do osobistych potrzeb. Jak kupić bezpieczny, nowoczesny i funkcjonalny sprzęt? Oto najważniejsze informacje.
Podstawowe kryteria wyboru
Przede wszystkim sprzęt alpinistyczny powinien być dobierany na podstawie aktywności, jaką będzie wykonywał użytkownik. Duże znaczenie ma również sylwetka i waga. Inne potrzeby będą mieli alpiniści przemysłowi, a inne miłośnicy górskiej wspinaczki. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto dokładnie zapoznać się z opisami produktów, a w razie potrzeby również zasięgnąć opinii specjalistów czy członków obsługi sklepu. Będzie to niezwykle pomocne szczególnie przy wyborze pierwszego sprzętu.
Budowa uprzęży alpinistycznej
Przed zakupem uprzęży alpinistycznej warto wiedzieć, w jaki sposób jest ona zbudowana. Do głównych elementów należą pętle udowe i pas biodrowy. Najlepiej wybrać model, w którym są one wyłożone oddychającym i miękkim materiałem, co znacznie zwiększy komfort użytkowania. W wielu modelach pętle i pas mogą by połączone łącznikiem, a dokładniej punktem wiązania liny.
Bardzo ważną funkcję pełnią również szpejarki, dzięki którym możliwe jest odpowiednie rozmieszczenie sprzętu alpinistycznego. W przypadku modeli przeznaczonych na via ferraty łącznik często zastąpiony jest punktem do wiązania liny. Ten zazwyczaj znajduje się powyżej pasa biodrowego, dzięki czemu można uzyskać właściwy środek ciężkości.
Bezpieczeństwo to podstawa
Sprzęt przeznaczony do specjalistycznych prac powinien charakteryzować się normą EN 361. Oznacza to ochronę przed upadkiem z wysokości. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie konstrukcja złożona z dwóch punktów oznaczonych literą „A”. Wtedy jeden z nich znajduje się na klatce piersiowej, a drugi na plecach.
Niektóre uprzęże mogą charakteryzować się punktem złożonym z dwóch tekstylnych pętli. Wówczas każda z nich oznaczona jest symbolem „1/2 A”. Po połączeniu ich karabinkiem można uzyskać jeden punkt „A”. Każdy z punktów (piersiowy i grzbietowy) gwarantuje bezpieczeństwo w razie upadku. Przy wchodzeniu po drabinie powinno się wybrać punkt z przodu. Natomiast przy pracy na dachu i korzystaniu z urządzenia samohamownego najlepiej wpiąć się w punkt na plecach.
Punkty boczne i norma EN 358
To punkty, które występują w parze i zlokalizowane są po bokach uprzęży (nad biodrami).
W tym przypadku zwrócić należy uwagę na normę EN 358, która mówi o systemach, ustalających pozycję przy pracy. Lonża i uprząż, które pełnią taką funkcjonalność sprawdzą się więc podczas wykonywania obowiązków na wysokości. Jeśli każdy z tych elementów spełnia normę, oznacza to, że sprzęt alpinistyczny jest bardzo dobrze dobrany i znajdzie zastosowanie nawet przy wielogodzinnej pracy. Połączenie wygody, bezpieczeństwa oraz ponadprzeciętnej funkcjonalności powinno stanowić absolutny priorytet podczas zakupów.