Wypadek lub kolizja drogowa
Duża ilość pojazdów poruszających się po drogach sprawia, że coraz częściej dochodzi do kolizji oraz wypadków drogowych. Zazwyczaj efektem zdarzenia drogowego jest unieruchomienie pojazdów. Jeżeli w samochodzie doszło do uszkodzeń, które uniemożliwiają dalszą jazdę, konieczne jest odholowanie go z miejsca zdarzenia, aby nie blokował ruchu i nie stwarzał niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku należy niezwłocznie wezwać pomoc drogową, czyli specjalistyczną firmę zajmującą się pomaganiem kierowcom na drodze. Po dojechaniu pomocy drogowej na miejsce zdarzenia, uszkodzony pojazd wciągany jest na lawetę, a następnie odwożony do warsztatu lub innej wskazanej lokalizacji. Koszty takiej usługi pokrywane są z polisy ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia drogowego.
Awaria na drodze lub autostradzie
Z usług pomocy drogowej korzysta się często także w sytuacji, gdy pojazd odmówi posłuszeństwa podczas jazdy i zostanie trwale unieruchomiony. Jeszcze do niedawna wiele osób decydowało się na samodzielne holowanie unieruchomionego auta przy wykorzystaniu linki holowniczej. Przepisy zabraniają jednak holowania pojazdów z uszkodzonym układem kierowniczym i hamulcowym. Niewskazane jest również holowanie samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów lub napęd na cztery koła. Z usług pomocy drogowej należy również bezwzględnie skorzystać, jeżeli do unieruchomienia auta doszło na autostradzie. Przepisy drogowe w większości krajów dopuszczają bowiem holowanie auta na autostradzie jedynie za pomocą specjalistycznej lawety.
Nie tylko holowanie
Chociaż pomoc drogowa kojarzy się głównie z holowaniem, oferta firm działających w tej branży obejmuje również wiele innych usług. Wśród nich jest m.in. próba naprawy pojazdu bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Czasami przyczyną unieruchomienia auta jest awaria błahego elementu. W takiej sytuacji holowanie pojazdu na lawecie jest niepotrzebne i naraża jego właściciela na dodatkowe koszty. Jeżeli mechanikowi uda się usprawnić auto na miejscu awarii, właściciel zobowiązany będzie jedynie do pokrycia kosztów dojazdu, części zamiennej oraz robocizny.
Rozładowany akumulator i przebita opona
Rozładowanie akumulatora lub przebicie opony to wypadki, które mogą przytrafić się każdemu i to zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Również w takiej sytuacji ratunkiem może okazać się pomoc drogowa. Odpalenie samochodu z rozładowanym akumulatorem za pomocą kabli rozruchowych zajmuje mechanikowi kilkanaście sekund. Nieco więcej czasu wymaga wymiana uszkodzonej opony. Gdy samochód nie jest wyposażony w zapasowa oponę, usprawnienie auta może polegać na użyciu zestawu naprawczego do kół. Jeszcze do niedawna brak umiejętności samodzielnej wymiany przebitej opony powszechnie uznawany był za wstydliwy. Obecnie coraz więcej osób w takim przypadku korzysta z usług pomocy drogowej, a widok pracownika pomocy wymieniającego koło nikogo specjalnie nie dziwi.
Podsumowanie
Powyższe przykłady pokazują, że zakres usług świadczonych przez pomoc drogową jest naprawdę szeroki. W związku z tym, że istnieje wiele sytuacji, w których potrzebna jest pomoc drogowa, każdy kierowca jeżdżący samochodem powinien mieć w samochodzie numer telefonu do wybranej przez siebie firmy świadczącej usługi tego rodzaju. Warto również pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia assistance, które nie kosztuje wiele, a może okazać się bardzo przydatne.