Bezpieczeństwo i wygoda w jednym – tak skrótowo można opisać zalety wideodomofonu. Urządzenia tego rodzaju stale zyskują na popularności głównie ze względu na ich funkcjonalność, trwałość i atrakcyjność cenową. Jednak dlaczego wideodomofon bezprzewodowy jest niezbędnym elementem w każdym nowoczesnym domu?

Wideodomofon – zalety rozwiązania

Tradycyjny domofon wyposażony jest w moduł odpowiedzialny za płynną transmisję dźwięków, a więc umożliwia wyłącznie obsługę rozmów. Natomiast wideodomofon jest urządzeniem audiowizualnym, które pozwala na bieżący podgląd posesji i terenu wokół niej. Jeszcze do niedawna, aby sprawdzić, kto znajduje się przy bramie lub furtce, konieczne było opuszczenie budynku lub wyjrzenie przez okno.

Wspomniane wideodomofony znajdują zastosowanie w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, ale również w obiektach użyteczność publicznej. Oczywiście bardzo istotna jest w tym przypadku jakość wykonania urządzenia, gdyż częściowo jest ono montowane na zewnątrz. Obudowa powinna więc cechować się podwyższoną odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. wysoką wilgotność, nadmierne nasłonecznienie) oraz na przypadkowe lub intencjonalne uszkodzenia mechaniczne. Marka wideodomofonu nie jest zatem bez znaczenia, a opinie innych klientów mogą okazać się cenną wskazówką przy wyborze konkretnego modelu.

Wideodomofon bezprzewodowy – z czego składa się zestaw?

Podstawowe elementy tworzące zestaw to dwa panele – wewnętrzny i zewnętrzny. Ten pierwszy montowany jest w budynku, w dogodnym dla domowników miejscu (zazwyczaj jest to przedpokój lub kuchnia). Panel wewnętrzny posiada kolorowy wyświetlacz, na którym na bieżąco udostępniany jest podgląd obrazu z kamery. Ekran uruchamia się zazwyczaj automatycznie wraz z naciśnięciem przycisku dzwonka przez gościa, ale można go także wywołać ręcznie w dowolnie wybranym momencie. Wielkość wyświetlacza nowoczesnego wideodomofonu mieści się zazwyczaj w przedziale od 4,3 do 7 cali (przekątna ekranu). Oczywiście istnieje możliwość montażu większej liczby paneli wewnętrznych w budynku. Wówczas pełnią one również funkcję tzw. interkomu. Panel zewnętrzny instaluje się natomiast bezpośrednio przy furtce. Moduł tego typu zbudowany jest z elementów, takich jak głośnik, mikrofon oraz kamera. Obudowa urządzenia musi być solidna i szczelna, ponieważ jest stale narażona na kontakt z wilgocią, silne nasłonecznienie czy oddziaływanie niskich temperatur.

Wideodomofon – przydatne funkcje

Obsługa rozmowy i podgląd obrazu nie wyczerpują możliwości oferowanych przez nowoczesne wideodomofony bezprzewodowe. Wśród innych, równie praktycznych funkcji warto wymienić przykładowo rejestrację obrazu, czyli zapis nagrań z kamery panelu zewnętrznego. W ten sposób można bowiem sprawdzić, kto i kiedy znajdował się w pobliżu posesji pod naszą nieobecność. Z kolei opcja regulacji kąta widzenia kamery możliwa jest dzięki ruchomemu obiektywowi, który pozwala na sterowanie polem widzenia i kierowanie obrazem. Wideodomofon może być też wyposażony w tzw. czujnik ruchu, czyli moduł umożliwiający automatyczne włączanie się kamery i zapis obrazu w momencie pojawienia się ruchomym obiektów w polu jej działania. Zaawansowane technologicznie modele mogą posiadać również wbudowany noktowizor, gwarantujący wysokojakościowy podgląd nawet w półmroku. Na popularności zyskują także skanery linii papilarnych, eliminujące konieczność użycia klucza czy kodu przez domowników.

Wideodomofon bezprzewodowy to bardzo praktyczne urządzenie, które nie tylko zwiększa komfort codziennego życia, ale też pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo posesji i domowników. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność i materiał wykonania.

źródło: hurtelektryczny.pl – sklep internetowy elektryczny