Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w wielu różnych sektorach przemysłu. To, jakie sprężarki powietrza będą nam potrzebne, zależy przede wszystkim od specyfiki branży, w której działa nasza firma. Właściwie dobrany sprzęt pozwoli istotnie poprawić wydajności pracy. Jeśli wybierzemy model energooszczędny, to dodatkowo będziemy mogli ograniczyć nasze wydatki. Firmy szukającego takich maszyn powinny rozważyć zakup turbosprężarek.
Dlaczego warto zainwestować w turbosprężarkę?
Obowiązujące normy emisji spalin są wyjątkowo restrykcyjne. Zmuszają one producentów do zmniejszania liczby cylindrów oraz pojemności skokowej w produkowanych przez nich maszynach. Jednym ze sposobów na zrekompensowanie straty mocy jest proces doładowania silnika. Polega on na wprowadzaniu do jednostki napędowej więcej czynnika roboczego, niż jest ona w stanie zassać z otoczenia. Turbosprężarka osiąga to poprzez podniesienie gęstości, temperatury oraz ciśnienia tego czynnika. Działa ona w sposób podobny jak bezolejowe kompresory powietrza. Wyposażona jest jednak w specjalny silnik z wałem napędowym opartym na łożyskach powietrznych oraz magnesem trwałym. Takie mechanizm pozwala na zwiększenie wydajność przy jednoczesnych ograniczeniu zużycia energii. Turbosprężarki są także bardziej wytrzymałe między innymi z uwagi na mniejszą liczbę części wewnętrznych, które odpowiadają za konkretne procesy. Z uwagi na swoją wytrzymałość i kompaktową budowę, sprawdzi się nawet w trudnych warunkach eksploatacji.
Jakie parametry techniczne powinna spełniać dobra turbosprężarka?
Przedsiębiorcy powinni wybierać przede wszystkim produkty klasy bezolejowej 0. Jedynie całkowity brak oleju w maszynie może uchronić nas przed zanieczyszczeniem wtłaczanego powietrza. Z kolei obecność wałów napędowych opartych na łożyskach powietrznych pozwala turbosprężarce na osiągnięcie wyjątkowo wysokich prędkości. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model składa się z komponentów najwyższej jakości, takich jak na przykład wirnik tytanowy. Wiele problemów związanych z efektywnością sprężarki wynika z nadmiernego zużycia energii w trybie pracy biegu jałowego. Zły wybór urządzenia może wygenerować znaczne straty z perspektywy efektywności energetycznej. Dlatego tez należy zakupić turbosprężarki, które są wyposażone w specjalny mechanizm ograniczający zużycie energii na biegu jałowym do poziomu poniżej 1,9%. Zoptymalizowana wielkość obudowy ma pozytywny wpływ na wygodę użytkowania sprzętu. Porządne turbosprężarki odznaczają się poziomem ciśnienia akustycznego w granicach od 63 do 69 dB. Nie bez znaczenia jest także producent turbosprężarki. Efektywność danej maszyny zależy w dużej mierze od tego, czy stale wdraża on innowacyjne rozwiązania typu HTS BOGE. Jest to technologia oparta na dążeniu do większych oszczędności bez utraty wydajności turbosprężarki. W jej ramach producent zredukował ilość elementów konstrukcyjnych. Przekłada się to między innymi na niższe koszty serwisowania oraz wydłużony cykl życia urządzenia. Tego typu turbosprężarki sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających branżach.
Zakup turbosprężarki stanowi rozsądną inwestycję dla firm wymagających wysokiej precyzji i jakości. Stosunkowo niewielkie rozmiary w połączeniu ze znakomitymi parametrami wydajności wyróżniają turbosprężarki BOGE na tle konkurencji. Jeśli dodamy do tego mniejsze koszty serwisu oraz bardziej kompaktową budowę, trudno będzie nam znaleźć uzasadnienie dla kupna innych turbosprężarek.
źródło: bogepolska.pl – sprężarki tłokowe