Wyburzanie ścian działowych to ciekawy pomysł związany głównie ze stylem loftowym charakteryzującym się większą przestrzenią użytkową dla domowników i pełną otwartością. W jaki sposób zorganizować wyburzanie, żeby osiągnąć oczekiwane efekty wykończeniowe?

Warto dokładnie ocenić sposób przenoszenia obciążeń w nieruchomości

Wyburzenia prowadzi się dopiero po konsultacji projektowej, ponieważ niektóre ściany stanowią niezbędną podporę, szczególnie w nieruchomościach starej daty. Źle przeprowadzone prace grożą uszkodzeniem stropu, więc warto śledzić uważnie ten element, nawet po zatrudnieniu profesjonalnej ekipy remontowo-budowlanej. Jeżeli potrzeba wyburzenia ściany działowej pojawia się w bloku warto skonsultować działania ze spółdzielnią mieszkaniową. Niektóre spółdzielnie wymagają przedstawienia właściwego projektu oraz technicznego uzasadnienia przebudowy.

W jaki sposób przygotować się do wyburzenia?

Konieczne stanie się oczyszczenie pomieszczenia oraz okrycie wszystkich sprzętów pozostawionych w lokalu. Przyda się również precyzyjna ochrona podłogi, na której na pewno pojawi się mnóstwo gruzu. Większość problemów porządkowych rozwiązuje grubsza folia dostępna w marketach budowlanych oraz worki na gruz wypożyczane w nieco niższych cenach od kontenerów. Przed rozpoczęciem prac ekipa remontowo-budowlana powinna odłączyć instalacje elektryczne i zakryć wszystkie gniazdka. Wyburzanie ściany działowej prowadzi się zwyczajowo od góry do dołu, a nie od środka, ponieważ to grozi uszkodzeniem stropu. Powodzenie wyburzenia zależy w sporym stopniu od zastosowanego materiału. Inaczej wygląda likwidacja cegły, a inaczej lekkiej płyty gipsowo-kartonowej. W niektórych nieruchomościach ściany działowe wiążą się ze specyficznymi połączeniami ze stropem, więc samowolna rozbiórka nie wchodzi w grę. Jeżeli ściany sąsiadujące nie będą w stanie przejąć właściwie obciążeń należy zrezygnować ze zmiany aranżacji.

Jak podejść prawidłowo do wyburzenia, krótkie podsumowanie

  • prawidłowe rozpoznanie ściany działowej i przejmowanych obciążeń, wymagane konsultacje z konstruktorem,
  • kontakt ze spółdzielnią mieszkaniową, jeżeli wymagany w wewnętrznym regulaminie,
  • zabezpieczenie posadzki oraz przygotowanie do usuwania gruzu (kontenery, albo worki),
  • weryfikacja ekipy remontowo-budowlanej pod kątem stosowanych narzędzi i techniki,
  • analiza materiału wykonania ściany działowej,
  • prowadzenie robót od góry do dołu, najlepiej przez dwie osoby, w tym jedna zajmująca się powstającymi odpadami.

Ciekawy sposób na uzyskanie oryginalnej aranżacji wnętrza

Wyburzanie ścian działowych to powszechna praktyka umożliwiająca połączenie salonu z kuchnią. To też doskonały pomysł na aranżację loftową, w stylu starego strychu z mocnym udziałem cegły. Oczywiście wszystkimi pracami powinna zarządzać wyspecjalizowana i najlepiej wysoko oceniana ekipa remontowo-budowlana. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia stropu, a wręcz do konsekwencji prawnych i formalnych, jeżeli niektóre prace nie zostaną skonsultowane ze specjalistami.