Kwas hialuronowy można zastosować do wielu zabiegów. Jednymi z najczęstszych wyborów klientów są korekta nosa, powiększanie biustu czy wypełnianie zmarszczek. Z poniższego artykułu można się dowiedzieć, jakie kursy dla kosmetologów warto rozważyć, aby móc wykonywać zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy – kto może podawać?
Omawiane w artykule kursy nie są dedykowane wyłącznie dla kosmetologów. Mogą w nich uczestniczyć także lekarze czy pielęgniarki. Wynika to z niejasnej sytuacji prawnej. Nie istnieją regulacje, które zabraniałyby kosmetologom podawania kwasu hialuronowego. Jednak lekarze podejmują walkę o zmianę przepisów. Argumentem wysuwanym z ich środowiska jest fakt, że kwas hialuronowy to wyrób medyczny obarczony ryzykiem powikłań. Niewielkim, ale wciąż realnym. Dodatkowo część wyrobów z kwasem hialuronowym jest opatrzona zastrzeżeniem, by podawał ją wyłącznie medyk. Głos w tej sprawie zabrała nawet Naczelna Izba Lekarska.
Środowiska kosmetologiczne próbują kontrować. W ich opinii zabiegi kosmetyczne to nie zabiegi medyczne, w związku z czym obawy medyków są bezpodstawne. Jednak wstrzyknięcie kwasu hialuronowego wiąże się z przerwaniem tkanki skórnej. Ze względu na ten fakt medycy upierają się, że jest to zabieg medyczny.
Na chwilę obecną nie ma podstaw, by sądzić, że kosmetolog nie prawa wykonać zabiegu z kwasem hialuronowym. Jednak warto mieć na uwadze argumentację lekarską. Przeprowadzenie zabiegu przez lekarza nie jest wolne od ryzyka. Niemniej w razie powikłań można zwrócić się o pomoc Rzecznika Praw Pacjenta. Z kolei u kosmetologa prawo klienta ogranicza się do reklamacji.
Kurs na kwas hialuronowy – jak wybrać? Kto może go przeprowadzić?
Przede wszystkim warto dobrać odpowiedni dla siebie poziom zaawansowania szkolenia. Na rynku dostępne są produkty dopasowane zarówno dla nowicjuszy, jak i specjalistów z dekadami doświadczenia. Wybierając odpowiednie dla siebie kursy dla kosmetologów warto zapoznać się z jego programem. Jakościowy produkt nie obejmuje wyłącznie nauki samej procedury. Ważnym jest, aby w jego ramach wyjaśniono także aspekty czysto teoretyczne takie jak anatomia pacjenta, czy szczegółowe właściwości chemiczne kwasu. Do praktyki powinno się przechodzić dopiero po gruntownym zgłębieniu teorii.
Kursy dla kosmetologów organizują różne podmioty. Są to przede wszystkim instytuty medyczne, ale także prywatne akademie czy firmy szkoleniowe. W wyborze warto przede wszystkim uwzględnić opinie absolwentów innych szkoleń. Czynnikiem dużej wagi będą także certyfikaty, jakimi może pochwalić się podmiot organizujący szkolenie. Warto zwrócić uwagę na te wystawiane przez Unię Europejską czy na wpis na listę instytucji szkoleniowych. Dobrą praktyką będzie sprawdzenie, jakie doświadczenie posiadają osoby prowadzące kurs.
Podsumowując, sytuacja prawna jest niejasna. Pozostaje mieć nadzieję, że pewnego dnia Ministerstwo Zdrowia zdecyduje się rozstrzygnąć tę kwestię. Z kolei szkolenie kosmetologiczne można uzyskać w wielu instytucjach, jednak kluczowa jest jej jakość, a nie gatunek.