Drenaż limfatyczny to najprościej rzecz ujmując, masaż uciskowy. Wykonywany jest w celu pobudzenia krążenia chłonki, czyli inaczej limfy. Jest stosowany nie tylko w celach leczniczych. Obecnie, coraz więcej osób, korzysta z niego ze względu na to, że redukuje cellulit i ujędrnia skórę. Do gustu przypadł również sportowcom. Zwiększa ogólną sprawność ciała, pomaga się zrelaksować i odprężyć.
Wskazania do drenażu limfatycznego
Główne wskazania do przeprowadzenia drenażu limfatycznego to cukrzyca, obrzęki powstałe na skutek operacji oraz zastoje limfatyczne. Wiele kobiet decyduje się na ten zabieg również w celach estetycznych. Wspomaga on bowiem odchudzanie i pomaga w redukcji cellulitu. Kiedy jeszcze wskazany jest masaż limfatyczny?
- jako profilaktyka układu odpornościowego
- przy niektórych chorobach metabolicznych
- przy zastojach i obrzękach limfatycznych
- u kobiet po zabiegu mastektomii
- po zabiegach operacyjnych
- przy procesie odchudzania
- przy cukrzycy
- przy chorobach zwyrodnieniowych stawów
- przy zmianach troficznych powłok skórnych
Drenaż limfatyczny – jak przebiega zabieg?
Osoby decydujące się na drenaż limfatyczny, bardzo często zastanawiają się, jak on przebiega i jak należy się do niego przygotować. Podstawą do wykonania zabiegu będzie czysta i sucha skóra. Miejsce które będzie masowane, należy odsłonić. Pacjent zostaje ustawiony w tzw. pozycji drenażowej. Ważne jest, by maksymalnie się rozluźnić. Ruchy wykonywane podczas zabiegu będą łagodne i bardzo powolne. Czas wykonywania masażu będzie uzależniony od obszaru, który będzie opracowywany. Zaleca się również wykonywanie samodzielnych ćwiczeń, które wspomogą efekty zabiegu i pozwolą na utrzymanie ich dłuższy czas.
Przeciwwskazania do wykonania masażu limfatycznego
Należy pamiętać o tym, że drenaż limfatyczny jest bezpieczny, jednak nie należy go wykonywać u każdego. Główne przeciwskazania do jego przeprowadzenia to:
- gorączka
- zakrzepica
- choroby nowotworowe
- epilepsja
- różnego rodzaju choroby skórne i uszkodzenia na skórze
- guzki na węzłach chłonnych
- miesiączka
- nadciśnienie tętnicze
- niewyrównana niewydolność serca
- miażdżyca naczyń
- liczne choroby wirusowe i bakteryjne
- niewydolność nerek i wątroby
- uchyłkowatość jelit
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy mieć wykonywany masaż limfatyczny, najlepiej jest zapytać specjalisty w tej dziedzinie. Będziemy mieć pewność, że zabieg pomoże, a nie zaszkodzi na wskazane dolegliwości.
Wśród masaży ciała, drenaż limfatyczny, wybierany jest zdecydowanie najczęściej. Pomaga przeciwdziałać rozmaitym dolegliwościom i pozbyć się obrzęków, które spowodowane zostały zastojem limfy w organizmie. Efekty są bardzo pozytywne i pozostają z pacjentem na długi czas. Masaż limfatyczny poprawia kondycję i wygląd skóry. Wysmukla ciało i redukuje obrzęki.