Na-Blogu.pl > Zdrowie i uroda > Jak dochodzi do zapalenia nerwu usznego?

Jak dochodzi do zapalenia nerwu usznego?

Zapalenie nerwu usznego

Zapalenie nerwu usznego to zaburzenie nerwu ucha wewnętrznego zwanego nerwem przedsionkowo-ślimakowym. Jego funkcją jest przesyłanie informacji o równowadze i położeniu głowy, z ucha wewnętrznego do mózgu. Kiedy ten nerw staje się opuchnięty (pojawia się stan zapalny), zakłóca sposób, w jaki informacje byłyby normalnie interpretowane przez mózg.

Jakie są objawy zapalenia nerwu przedsionkowego?

Objawy obejmują:

  • Nagłe, silne zawroty głowy (uczucie wirowania/kołysania),
  • Zaburzenia równowagi,
  • Nudności, wymioty,
  • Trudności z koncentracją.

Zapalenie nerwu przedsionkowego i zapalenie błędnika są ściśle ze sobą powiązane. Pierwsze schorzenie obejmuje obrzęk odgałęzienia nerwu przedsionkowo-ślimakowego (część przedsionkowa), który wpływa na równowagę. Zapalenie błędnika obejmuje obrzęk obu gałęzi nerwu przedsionkowo-ślimakowego (części przedsionkowej i ślimakowej), który wpływa na równowagę i słuch. Objawy są takie same, jak w przypadku zapalenia nerwu przedsionkowego; często pojawia się również szum w uszach (dzwonienie) i/lub utrata słuchu.

Ogólnie rzecz biorąc, najpoważniejsze objawy (silne zawroty głowy i zaburzenia równowagi) trwają tylko kilka dni, ale kiedy występują, niezwykle utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Po ich ustąpieniu większość pacjentów powolnie, ale całkowicie zdrowieje w ciągu następnych kilku tygodni (około trzech). Jednak w przypadku niektórych chorych, mogą się one utrzymać nawet przez kilka miesięcy.

Co powoduje zapalenie nerwu usznego?

Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest infekcja ucha wewnętrznego, obrzęk wokół nerwu przedsionkowo-ślimakowego (spowodowany przez wirusa) lub infekcja wirusowa, która wystąpiła w innym miejscu ciała. Niektóre przykłady infekcji w innych częściach organizmu obejmują wirusa opryszczki (powoduje opryszczkę, półpasiec, ospę wietrzną), odrę, grypę, świnkę, zapalenie wątroby i polio.

Jak rozpoznaje się zapalenie nerwu przedsionkowego?

U większości pacjentów rozpoznanie zapalenia nerwu usznego można stwierdzić podczas wizyty u lekarza-specjalisty. Należą do nich otologowie i neurotologowie (lekarze specjalizujący się w układach nerwowych związanych z uchem). Pacjent może również zostać skierowany do audiologa (lekarza-specjalisty ds. słuchu i układu przedsionkowego), aby wykonać dalsze badania w celu oceny uszkodzeń elementów narządu słuchu. Testy pomagają określić, czy objawy są spowodowane zapaleniem nerwu usznego obejmują badanie słuchu, testy przedsionkowe (równowagi) i określające, czy część nerwu przedsionkowo-ślimakowego została uszkodzona. Inny specyficzny test, zwany Head Impuls Test (vHIT), bada trudności z utrzymywaniem skupienia na danych przedmiotach podczas ruchów głowy. Obecność oczopląsu, czyli niekontrolowanego szybkiego ruchu gałek ocznych, również może być oznaką zapalenia nerwu przedsionkowego.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni lub nasilają się, przeprowadza się kolejne badania w celu ustalenia, czy inne choroby mogą powodować te same objawy. Niektóre z innych możliwych schorzeń obejmują udar, uraz głowy, guz mózgu i migrenowy ból głowy. Aby wykluczyć niektóre choroby mózgu, można poddać się badaniu rezonansem magnetycznym z kontrastem.

Czy zapalenie nerwu przedsionkowego może nawrócić?

Jak wskazują badania Vestibular Disorders Association, u większości pacjentów (95 procent i więcej) zapalenie nerwu przedsionkowego jest jednorazowym doświadczeniem. Większość z nich w pełni wraca do zdrowia.

Podobne Artykuły

Comment