Na-Blogu.pl > Zdrowie i uroda > Krem czy globulki – co na suchość pochwy?

Krem czy globulki – co na suchość pochwy?

globulki na suchość pochwy

Suchość pochwy to schorzenie, które może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Choć samodzielnie nie jest powiązana z występowaniem stanu chorobowego, nieleczona może doprowadzić do infekcji intymnej. W przypadku rozpoznania warto więc szybko zastosować odpowiednie preparaty celem wyleczenia suchości pochwy. Co lepiej nawilża pochwę – żel, globulki a może krem? Jakich preparatów nie powinno się stosować na suchość pochwy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego wpisu.

Suchość pochwy – kiedy się pojawia?

Suchość pochwy stanowi częsty objaw towarzyszący momentowi pokwitania. Może wystąpić również w przypadku innych sytuacji związanych ze zmianami hormonalnymi np. pierwszy trymestr ciąży, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej czy zabieg usunięcia jajników lub przechodzenie chemioterapii. W związku z tym warto przygotować się na to, że przykra dolegliwość może pojawić się w praktycznie każdym wieku.

Jak rozpoznać suchość pochwy?

Najpopularniejszymi objawami powiązanymi z tym stanem są m.in:

  • pieczenie i swędzenie pochwy,
  • zaczerwienienie,
  • dyskomfort,
  • problem z oddawaniem moczu,
  • ból podczas stosunku.

Dolegliwości związane z suchością pochwy, a także zmiany zanikowe w jej obrębie mogą doprowadzić do całkowitej dysfunkcji seksualnej. Z tego względu należy dobrać dobry krem nawilżający pochwę, który łagodzi przykre symptomy.

Co na suchość pochwy?

Suchość pochwy to schorzenie, które można łatwo wyleczyć. Kluczowym jest dobór odpowiednich preparatów stworzonych do tego celu. Na rynku można kupić szereg produktów, takich jak żele, kremy czy globulki na suchość pochwy. Które z nich będą najlepsze? Ostateczna odpowiedź na to pytanie zależy od osobistych preferencji danej kobiety. Co więc wybrać na suchość pochwy?

  • Krem nawilżający pochwę – produkt tego typu stanowi jeden z najpopularniejszych lubrykantów. Jest on stosowany tuż przed stosunkiem, a jego aplikacja odbywa się w miejscu ujścia pochwy i członka. W składzie kremów do nawilżania pochwy bardzo często znajdują się niewielkie ilości preparatów plemnikobójczych, a także woda i silikon. Ten ostatni składnik może uszkodzić prezerwatywę.
  • Globulki na suchość pochwy – wkładane wewnątrz pochwy globulki zawierają zwykle silnie nawilżający składnik aktywny. Do najpopularniejszych należą kwas hialuronowy, kwas mlekowy czy glikogen, które nie tylko odżywiają, ale również regenerują błonę śluzową pochwy. Dodatkową zaletą globulek nawilżających jest to, że nie zawierają w swoim składzie hormonów, parabenów czy olejków zapachowych.
  • Płyny nawilżające okolice intymne – stosowane nie tylko przed stosunkiem, ale również podczas uprawiania sportów wysiłkowych. Płyn na suchość pochwy w konsystencji przypomina naturalny kobiecy śluz. Dzięki temu może służyć dodatkowo do łatwiejszej aplikacji tamponów.

Jakiś środków nawilżających nie stosować?

W sieci można natknąć się na propozycje domowych sposobów na suchość pochwy. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie takich środków jak oliwka do ciała, jogurt naturalny, wazelina czy oliwa z oliwek nie stanowią bezpiecznego rozwiązania. Z suchością pochwy należy walczyć sprawdzonymi preparatami o neutralnym pH. Preparaty nawilżające pochwę nie są drogie, a jednocześnie stanowią przebadane środki, dzięki którym można szybko rozwiązać problem.

Podobne Artykuły

Comment