Na-Blogu.pl > Zdrowie i uroda > Na czym polega wewnętrzne wybielanie zębów?

Na czym polega wewnętrzne wybielanie zębów?

Na czym polega wewnetrzne wybielanie zebow

Wewnętrzne wybielanie zębów dotyczy zębów tak zwanych martwych, czyli tych, w których nastąpił nieodwracalny proces obumarcia miazgi. Każdy ząb martwy, nawet po wykonaniu kompleksowego i skutecznego leczenia zmienia swój kolor, najczęściej żółknąc lub siniejąc. Szczególnie w przypadku „jedynek”, „dwójek”, oraz kłów wygląda to bardzo nieestetycznie. Warto wiedzieć, że istnieje szansa na przywrócenie prawidłowego kolorytu takich zębów. Profesjonalne gabinety dentystyczne proponują swoim pacjentom wewnętrzne wybielanie zębów martwych.

Przyczyny obumarcia miazgi zębowej

Przyczyn obumarcia miazgi zębowej jest bardzo wiele. Do najczęstszych możemy zaliczyć:

  • zaawansowaną próchnicę
  • urazy mechaniczne.

W wymienionych przypadkach martwica miazgi może na początku nie dawać niepokojących objawów. Ból zęba, który pojawia się nagle, znika po zażyciu ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Z tego powodu pacjent odwiedza gabinet dentystyczny po wielu miesiącach, kiedy ból staje się uporczywy i przewlekły. Martwe zęby leczone są zawsze kanałowo. Nawet doskonale wyleczony kanałowo ząb sinieje pod wpływem czasu. Dlaczego? Powodem są pozostałości części miazgi i krwi w koronie. Te niewielkie fragmenty rozkładają się, jednocześnie ciemniejąc i przebarwiając koronę zęba.

Zabieg wybielania zęba martwego

Ciemniejący martwy ząb jest problemem natury estetycznej. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeżeli dotyczy zębów przednich. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przebarwienie zęba ma swój początek w jego wnętrzu. Dlatego też tylko działanie wewnątrz martwego zęba może przynieść oczekiwane rezultaty w postaci jego wybielenia. Stomatolog w pierwszej kolejności wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Tylko w ten sposób jest w stanie ocenić, czy leczenie kanałowe zostało przeprowadzone prawidłowo, i czy nie ma konieczności ponownego oczyszczania. Po przeanalizowaniu zdjęcia RTG dentysta dokonuje otwarcia korony zęba i umieszcza w nim specjalistyczny środek wybielający. Wykonany w koronie otwór zostaje zamknięty tymczasowym opatrunkiem. Środek wybielający wymieniany jest co kilka – kilkanaście dni aż do momentu uzyskania prawidłowego kolorytu zęba. Po zakończeniu całego procesu wybielania koronę zamyka się przy życiu standardowego wypełnienia kompozytowego.

Efekty wybielania zęba martwego

W ogromnej większości przypadków wybielanie wewnętrzne przynosi spodziewane rezultaty. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach martwy ząb nadal odbiega nieco kolorem od pozostałych zębów. Spowodowane jest to faktem, że specjalistyczny środek wybielający umieszczony wewnątrz zęba nie dociera do wszystkich jego zakamarków. Należy również podkreślić, że niektóre substancje zawarte w środku wybielającym mogą przyczyniać się do osłabienia zęba martwego. Najlepszym tego przykładem jest nadtlenek mocznika oraz nadboran sodu. Możliwość osłabienia zęba leczonego wcześniej kanałowo wynika z tego, że ten sposób terapii nadwyręża koronę i ją osłabia. Istotne jest, aby na martwy ząb nakładać fluor, który ochrania go przed pęknięciami oraz kruszeniem się.

Zabieg wybielania wewnętrznego odnotowuje wysoką skuteczność. Warto jednak wiedzieć, że efekt nie jest trwały i terapia musi być powtarzana w każdym przypadku, w którym zauważymy zmianę kolorytu zęba. Istnieje alternatywa dla wybielania wewnętrznego w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Rozwiązanie to pozwala na zlikwidowanie problemu przebarwień oraz wzmacnia ząb, dzięki czemu ryzyko jego złamania oraz kruszenia się jest zminimalizowane.

Inspirowane: Stomatologia-dentica.pl – dentysta Piaseczno

Podobne Artykuły

Comment