Na-Blogu.pl > Zdrowie i uroda > Najważniejsze zalety implantów zębowych

Najważniejsze zalety implantów zębowych

zalety implantow zebowych

Implantologia to dziedzina stomatologii, która w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie.  Wciąż udoskonalane zabiegi implantacji są coraz częściej wybieranym sposobem uzupełniania braków zębowych. W Polsce wszczepia się obecnie nawet 100 tysięcy implantów rocznie – jak podaje Rzeczpospolita. Zabiegi z zakresu implantologii znajdziemy w ofercie nowoczesnych klinik i gabinetów stomatologicznych. Dlaczego pacjenci coraz chętniej decydują się na implanty zębowe?

Czym są implanty?

Czym dokładnie są implanty? Są to niewielkie śruby wykonane ze stopów metali dobrze tolerowanych przez ludzki organizm – tytanu lub cyrkonu. Taka śruba wszczepiona w kość żuchwy lub szczęki zastępuje korzeń brakującego zęba, zrastając się z tkankami pacjentaNa implantach mocuje się uzupełnienia protetyczne:

  • korony w przypadku pojedynczych braków zębowych,
  • mosty protetyczne – jeśli braki są rozległe,
  • pełną protezę w przypadku bezzębia.

Procedura jest właściwie bezbolesna. Implant wszczepia się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Kiedy zakończy się proces rekonwalescencji, na implantach mocuje się wybrane uzupełnienia protetyczne. Jakie zalety implantów zębowych należy wskazać?

Komfort pacjenta

Uzupełnienia protetyczne na implantach mocowane są na stałe – nie ma konieczności ich wyjmowania. Należy o nie dbać tak jak o naturalne zęby. Dzięki swojej stabilności korony, mosty i protezy na implantach świetnie spełniają funkcje zębów naturalnych – możemy mówić, rozmawiać i jeść, to co chcemy, bez obaw o to, że proteza obsunie się lub spadnie. Znacznie podnosi to komfort pacjentów, którzy decydują się na wszczepienie implantów stomatologicznych.

Estetyka

Jedną z głównych przyczyn, która motywuje pacjentów do podjęcia leczenia implantologicznego, jest chęć poprawy estetyki własnego uśmiechu. Implanty pozwalają uzyskać bardzo dobre efekty kosmetyczne. Jeśli zostaną na nich umocowane jakościowe materiały protetyczne, np. korony pełnoceramiczne, trudno będzie odróżnić zęby sztuczne od tych naturalnych. Implant umieszczony pod linią dziąseł będzie właściwie niewidoczny dla osób postronnych.

A przede wszystkim zdrowie

Wszczepianie implantów ma bardzo duże znacznie dla naszego zdrowia. Utrata nawet pojedynczych zębów i nieuzupełnienie braku będzie prowadzić do stopniowego zaniku kości szczęki. Zabieg implantacji pozwoli zapobiec tym niekorzystnym zmianom. Wszczepiony implant wrasta w kość i stanowi stabilną podstawę dla koron zębowych. Implanty zapobiegają również zniekształceniu rysów twarzy – do których dochodzi przy utracie wielu zębów.

Miejsca po brakujących zębach należy wypełnić ze względów zdrowotnych. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy pozostałe zęby na większe obciążenia, co może z kolei prowadzić do wypadania kolejnych zębów. W przypadku zastosowania implantów zębowych nie ma konieczności naruszania tkanek zębów sąsiednich. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy zastosowaniu mostów protetycznych. Aby zamocować most, konieczne jest spiłowanie zębów, które będą stanowić podstawę dla uzupełnienia protetycznego. W przypadku implantów nie ma takiej potrzeby.

Podsumowanie

Wszczepianie implantów zębowych pozwala uzupełnić nie tylko pojedyncze braki zębowe, ale może posłużyć do zamontowania protez zębowych całego łuku. Implanty stanowią stabilne oparcie dla wybranych rozwiązań protetycznych i pozwalają na uzyskanie świetnych efektów estetycznych. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej wszczepy mogą posłużyć nawet 25 lat. Choć trzeba liczyć się z wysokimi kosztami, pamiętajmy, że często jest to inwestycja do końca życia.

źródło: mcs-przychodnia.pl – leczenie zębów pod narkozą

Podobne Artykuły

Comment