Na-Blogu.pl > Zdrowie i uroda > Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa – dlaczego jest tak ważna?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa – dlaczego jest tak ważna?

dentysta dzieciecy wilanow

Wagi pierwszej wizyty dziecka u stomatologa nie można przecenić. Warto zaaranżować dedykowaną wizytę adaptacyjną dziecka u stomatologa, dzięki czemu maluch nie będzie miał oporów przed kolejnymi wizytami wówczas, gdy będzie to niezbędne. Czym jest wizyta adaptacyjna, jak ją przeprowadzić oraz jak następnie leczyć mleczne zęby dziecka?

Wizyta adaptacyjna – co to jest?

Wizyta u stomatologa jest często dużym wyzwaniem nawet dla osób dorosłych, które się jej boją. W związku z tym dziecko również może odczuwać stres przed wizytą u stomatologa, ponieważ nie ma związanych z tym żadnych doświadczeń. Dobrą metodą na przełamanie lęku i pokazanie, że nie ma się czego bać, jest wizyta adaptacyjna. To specjalnie zaaranżowana wizyta, gdy dziecko nie potrzebuje zabiegów i wsparcia stomatologicznego. Wówczas dzieci przychodzą z rodzicem do stomatologa i odbywają zaaranżowane spotkanie, w trakcie którego dentysta może sprawdzić stan uzębienia mlecznego malucha. Wizyta przebiega w przyjemnej atmosferze i jest pozbawiona zabiegów stomatologicznych, dzięki czemu dziecko poznaje nowe otoczenie oraz przełamuje ewentualny strach przed nim. Po wizycie adaptacyjnej kolejne spotkania ze stomatologiem będą dla dziecka zdecydowanie łatwiejsze, co będzie miało kluczowe znaczenie w sytuacjach, gdy wizyty takie będą niezbędne, a w ich trakcie będzie musiało zostać wdrożone leczenie uzębienia. W związku z tym nie sposób nie docenić wagi pierwszej wizyty z dzieckiem u stomatologa.

Kiedy odbyć pierwszą wizytę z dzieckiem u stomatologa?

Uznaje się, że im szybciej zostanie przeprowadzona wizyta z dzieckiem u stomatologa tym lepiej. Warto postawić na nią jeszcze w pierwszym roku życia dziecka, przed ząbkowaniem. Wówczas specjalista w zakresie pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej będzie w stanie sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Jeżeli nie będzie powodów ku przyspieszeniu kolejnej wizyty, to ta powinna odbyć się w granicach 2-3 roku życia dziecka i będzie to typowa wizyta adaptacyjna, o której wspominaliśmy. Oczywiście wizyta ta może zostać przyspieszona w sytuacji, gdy dziecko skarży się na ból zęba lub ma objawy innych dolegliwości związanych z uzębieniem i jamą ustną. Wówczas nie powinno się tracić czasu i rekomendowana jest jak najszybsza wizyta u lekarza specjalizacji stomatologii dziecięcej.

Czy zęby mleczne się leczy?

Wbrew pozorom zęby mleczne powinno się leczyć, choć jeszcze do niedawna panował mit, że nie powinno się tego robić. Zęby te narażone są na próchnicę, ubytki oraz inne dolegliwości, które mogą powodować znaczny ból u dziecka i zaburzać jego prawidłowy rozwój. Poważne problemy z uzębieniem mlecznym mogą również oddziaływać na rozwój zębów stałych oraz na prawidłowy układ uzębienia u dorastającej osoby, dlatego nie powinno się tego bagatelizować. Stomatologia dziecięca w głównej mierze opiera się na takich zadaniach jak okresowa pielęgnacja oraz leczenie zębów mlecznych. Problemy z zębami mlecznymi mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym przede wszystkim przez złą pielęgnację, niewłaściwą dietę dziecka lub przez predyspozycje genetyczne. Rodzice nie powinni bagatelizować żadnych objawów, ponieważ dolegliwości związane z uzębieniem dzieci mogą być naprawdę bolesne. Leczenie zębów mlecznych będzie zdecydowanie prostsze wówczas, gdy wcześniej zadba się o pierwszą wizytę adaptacyjną dziecka u stomatologa i pozytywne skojarzenia związane z tym miejscem.

Podobne Artykuły

Comment