Na-Blogu.pl > Zdrowie i uroda > Pokonaj bielactwo i łuszczycę terapią światła UVA i UVB 311 nm

Pokonaj bielactwo i łuszczycę terapią światła UVA i UVB 311 nm

zabieg

Nowoczesne technologie i dostępność do specjalistycznych zabiegów okazuje się skuteczną pomocą w terapii wielu chorób. Również leczenie chorób skórnych stało się możliwe do pokonania i przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Terapia światłem o długości 311 nm okazuje się najskuteczniejsza w leczeniu przede wszystkim bielactwa i łuszczycy, a także atopowego zapalenia skóry. Jeśli chcesz pokonać te choroby skorzystaj z możliwości, jakie dają najnowsze technologie.

Leczenie bielactwa i łuszczycy światłem UVA

Fototerapia w leczeniu bielactwa i łuszczycy to kuracja nieinwazyjna. Przewiduje dwa rodzaje naświetlań. Jednym z nich jest metoda naświetlania PUVA. Do tego rodzaju fototerapii stosuje się światło o długości 320-400 nm. Tę formę terapii stosuje się w schemacie 2 lub 3 razy w tygodniu. Charakteryzuje ją konieczność przyjmowania preparatów, których istotą działania jest uwrażliwienie komórek na działanie promieniowania, psoralenów. Na ok. 1-2 godzin przed naświetlaniem podaje się doustnie 8-metoksypsoralen lub 5-metoksypsoralen. W dni, w które pacjent poddawany jest zabiegowi, powinien zakładać okulary z filtrami ochronnymi. Terapia światłem UVA zalecana jest w przypadku bielactwa, które zajmuje do 20% powierzchni skóry. Leczenie łuszczycy metodą PUVA zaleca się w opornym i rozległym stadium na miejscowe leczenie, bądź przy łuszczycy obejmującej 10% powierzchni ciała w stopniu od średniego do dużego. Skuteczność leczenia bielactwa to repigmentacja u ok. 70-80% pacjentów. W przypadku łuszczycy terapia PUVA przynosi mniejsze rezultaty niż metoda UVB 311 nm. Terapia UVA nie jest wskazana w przypadku dzieci do 12 roku życia.

Ze względu na konieczność zastosowania psoralenów, terapia światłem UVA określana jest jako PUVA i jest to metoda z szerszego zakresu, tzw. fotochemioterapii.

Leczenie bielactwa i łuszczycy światłem UVB 311 nm

Metoda naświetlania światłem UVB 311 nm wyróżnia się z kolei brakiem konieczności stosowania preparatów światłouczulających. Zaletą jest brak potencjalnych możliwości występowania działań niepożądanych w efekcie przyjmowania psoralenów, a także mniejsze narażenie na fotostarzenie się skóry. Terapia przy użyciu wąskopasmowej UVB-terapii o długości fali 311 nm może być z powodzeniem stosowana także u dzieci. Naświetlania metodą UVB stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Badania naukowe pokazują, że naświetlanie promieniami UVB o długości 311 nm daje najlepsze rezultaty w leczeniu bielactwa, a także łuszczycy.

Nowoczesne kabiny do naświetlań w leczeniu bielactwa i łuszczycy

Istnieją obecnie kabiny nowoczesnej generacji, które emitują światło UVA i UVB 311 nm. Zapewniają one dużą, wystarczającą moc, a jednocześnie pełne bezpieczeństwo terapii. Zastosowana w kabinie technologia komputerowa pozwala na dopasowanie natężenia światła do wymagających światłoterapii miejsc ciała. Kabina z naświetlaniem UVA i UVB 311 emituje stałą dawkę promieni na każdą część powierzchni skóry. W efekcie skutki uboczne promieniowania są zniwelowane.

Dobór metody terapii przez specjalistów

W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników leczenia zarówno światłem UVA, jak i promieniowaniem UVB o długości fali 311 nm, należy przestrzegać zaleceń lekarskich. Sesje naświetlań powinny być regularne, a ich częstotliwość i czas trwania dobierany przez specjalistów do wieku oraz stanu zdrowia osoby dotkniętej schorzeniem skóry. Światło UVA ma dłuższe promienie i głębiej wnika w skórę, jednak efekty uboczne mogą być znacznie bardziej dolegliwe. Jednak przypadku łuszczycy w zaawansowanym stopniu, może znacząco poprawić komfort funkcjonowania pacjenta.

Inspiracja: Estivance.pl – leczenie łuszczycy

Podobne Artykuły

Comment