Przetoka dializacyjna jest rodzajem dostępu naczyniowego, który wielu pacjentom niezbędny jest do leczenia utrzymującego ich przy życiu. Jednak jako swego rodzaju ingerencja w ciało może ona powodować również różnorodne infekcje czy schorzenia. Dlatego też niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Najlepiej do tego celu nadaje się USG przetoki dializacyjnej.
Budowa i działanie przetoki dializacyjnej
Przetoka dializacyjna jest niezbędna dla chorych poddawanych hemodializom. Jest to połączenie tętnicy z żyłą, które umożliwia pobór oraz zwrot krwi podczas hemodializ i jest podstawową formą dostępu naczyniowego. Utworzenie przetoki dializacyjnej ma skutkować uzyskaniem dużego przepływu krwi w wybranym fragmencie naczynia.
Przetoka najczęściej lokalizowana jest w okolicach przedramienia ręki niedominującej. W znacznie rzadszych przypadkach lokalizuje się ją w okolicy ramienia lub uda. Przetoka dializacyjna jest gotowa do użycia dopiero około 4-6 tygodni po jej chirurgicznym zespoleniu.
Najlepszą formą jest przetoka naturalna. Jednak nie u każdego pacjenta może być ona wykonana. Przebyta miażdżyca lub inne choroby naczyniowe mogą powodować, że naczynia krwionośne są w zbyt złym stanie na wykonanie naturalnej przetoki. W takich przypadkach stosuje się protezy naczyniowe wykonywane z tworzyw sztucznych, fachowo nazywane graftami naczyniowymi. Niestety z powodu problemów chorobowych czy bólowych związanych z dostępem naczyniowym pacjenci są często hospitalizowani w celu znalezienia przyczyn dolegliwości i ich leczenia.
Doskonałą, szybką i bezinwazyjną metodą diagnostyczną jest badanie ultrasonograficzne. W celu zdiagnozowania problemów z przetoką dializacyjną niezbędne jest wykonanie USG Dopplera, które dokładnie uwidoczni problemy naczyniowe. Dostęp naczyniowy powinien być zawsze zachowany w dobrym stanie, aby możliwe było regularne wykonywanie dializ. Te natomiast są niezbędne osobom z chorymi nerkami (narządy nie wykonują już swojej pracy, dlatego w ich zastępstwie niezbędne jest przefiltrowywanie krwi przez maszynę i usuwanie z niej szkodliwych produktów przemiany materii).
Wskazania do wykonania USG Dopplera przetoki dializacyjnej
Problemy z dostępem naczyniowym są zawsze bardzo niepokojące dla chorych. Dlatego też zwracają oni uwagę na wszelkie nietypowe objawy. Co jednak powinno być powodem do zmartwień i wskazaniem do wykonania USG Dopplera? Oto lista:
- brak słyszalnego szumu w przetoce
- zbyt słaby przepływ płynu dializacyjnego przez pompę
- zaobserwowanie guza w przetoce
- zbyt niskie ciśnienie krwi tętniczej
- zbyt wysokie ciśnienie krwi żylnej
- występowanie widocznych zakrzepów w igle
- odczuwalne bóle kończyny, w której umieszczona jest przetoka
Większość z tych objawów zauważana jest przez personel medyczny. Wykwalifikowany personel doskonale wie kiedy dzieje się coś niepokojącego i zgłasza potrzebę wykonania USG Dopplera przetoki dializacyjnej. Najlepiej wykonać badanie niezwłocznie po zaobserwowaniu niepożądanych objawów, aby móc jak najszybciej zaradzić ewentualnym problemom.
USG Dopplera w diagnozowaniu przetoki dializacyjnej
Za pomocą USG Dopplera można sprawdzić drożność naczyń krwionośnych a więc również dostępu naczyniowego. Nie ma potrzeby przygotowywania się do tego typu badania. Jest ono bezbolesne i bezinwazyjne. Zawsze przed rozpoczęciem badania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, aby poznać historię jego choroby oraz dowiedzieć się, jakie dolegliwości sprowadziły go na badanie.
USG Dopplera przetoki dializacyjnej odbywa się w pozycji leżącej. Za pomocą głowicy ultrasonografu lekarz sprawdza kondycję dostępu naczyniowego – w tym drożność i jego ogólny stan. Wyniki badania są znane i dostępne dla pacjenta zaraz po zakończeniu badania, co również jest jego niewątpliwą zaletą.
Zaleca się sprawdzanie drożności dostępu naczyniowego za pomocą USG Dopplera raz w miesiącu. Częstotliwość ta pozwala znaleźć i wyeliminować problemy w obrębie przetoki dializacyjnej, zanim staną się one zbyt poważne i zbyt trudne do naprawienia.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl