Aparat słuchowy to rewolucyjne urządzenie, które pozwala na kontakt z otaczającym nas światem. Małe gabaryty zapewniają dyskrecję, a zastosowanie coraz nowszych technologii pozwala na usłyszenie dźwięków nawet w przypadku poważnej wady słuchu. Doświadczeni użytkownicy aparatów słuchowych, przyzwyczajeni do urządzenia, z którego korzystają od lat, mogą mieć pewien problem podczas zmiany aparatu na nowy model. Okazuje się, bowiem, że nowoczesny kształt aparatu oraz zastosowane technologie zmieniają poważnie dotychczasowe odczucia słyszanego dźwięku.
Jak ułatwić sobie adaptację do nowego aparatu słuchowego?
Warto zapoznać się z poniższymi poradami, jeżeli chcemy możliwie bezboleśnie przejść przez proces adaptacji do nowego aparatu słuchowego.
Po pierwsze daj sobie czas. Błędem byłaby zmiana aparatu słuchowego na nowszy model z dnia na dzień. Stare i nowe urządzenie na pewno będą się różnić kształtem, co będzie wpływać na komfort noszenia. Przyzwyczajeni jesteśmy przecież do wygodnego starego urządzenia, do którego nasze ucho dopasowało się przez kilka lat codziennego użytkowania. Nowy model powinien mieć jeszcze bardziej ergonomiczny kształt, co sprawi, że powinien lepiej być dopasowany do budowy naszego ciała. Na początku jednak musimy przyzwyczaić się do zmiany. Zaleca się, żeby przez kilka pierwszych dni nosić nowe urządzenie przez maksymalnie kilka godzin dziennie. Z biegiem czasu można ten okres wydłużać, aż całkowicie zmienimy aparat.
Po drugie, musimy przyzwyczaić się do nowego dźwięku. Prawdopodobnie okaże się, że nowe urządzenie posiada znacznie lepsze parametry techniczne od obecnie stosowanego aparatu słuchowego. Będzie to oznaczać, że nagle zaczniemy słyszeć drobne dźwięki w tle takie jak na przykład szelest liści, których stary model nie wychwytywał. Nasz mózg odzwyczaił się więc od tego typu dźwięków, co może być dla nas dużym zaskoczeniem. Warto zatem na początku używać nowego urządzenia nie do komunikacji, ale tylko po to, by osłuchać się z nowymi dźwiękami, maksymalnie skupić się na identyfikowaniu poszczególnych dźwięków, np. podczas spaceru w parku czy ogrodzie.
Po trzecie, należy przeprowadzić krótki proces adaptacji. W pierwszych godzinach, dobrze jest wybrać spokojnie i komfortowe miejsce, w którym możemy oswoić się z nowymi doznaniami. Zdecydowanie odradza się użytkowania nowego aparatu słuchowego na ruchliwej ulicy, gdzie różne dźwięki mogą nas zdezorientować. Poleca się więc, aby nowe urządzenie wypróbować w domu, gdzie czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Można na samym początku spróbować posłuchać wiadomości w radiu lub telewizji, gdzie prowadzący mówi w wyraźny sposób, co pozwoli nam na lepsze wyczucie urządzenia.
Po czwarte ważne jest pozytywne nastawienie. Żeby osiągnąć sukces, trzeba konsekwencji. Z każdym kolejnym dniem należy używać nowego urządzenia coraz częściej i w trudniejszych warunkach.
Podsumowanie
Zmiana aparatu słuchowego to dla każdego użytkownika ważny etap. Trzeba się po prostu przyzwyczaić do nowych technologii, które działają przecież na naszą korzyść. Jeżeli chcemy w komfortowy sposób zmienić aparat słuchowy na nowy, warto pamiętać o tym, by stopniowo przyzwyczajać się do wybranego urządzenia. Pomocna będzie też współpraca z protetykiem słuchu, który pomoże dostosować aparat do naszych potrzeb.