Świat zalany jest plastikiem to już truizm. Mimo to produkcja tworzyw sztucznych nie spada, a wręcz rośnie. Zgodnie z raportem „Tworzywa – Fakty 2019”, przygotowanym przez fundację PlasticsEurope Polska, najwięcej, bo aż 35% tworzyw sztucznych z ok. 3,5 miliona ton zużywanych rocznie na polskim rynku, wykorzystuje sektor produkcji opakowań (od cienkich folii po gruby plastik). Oznacza to ponad milion ton zużytych plastikowych opakowań rocznie.

Odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku spada oczywiście głównie na producentów i decydentów, jednak również konsumenci mogą mieć swój udział w trosce o zmniejszenie ilości śmieci. Poniżej znajdziesz kilka prostych rad na temat tego, jak ograniczyć zużycie plastiku w gospodarstwie domowym.

Po pierwsze – redukuj

W popularnym haśle ruchu less waste (czyli po polsku – mniej marnowania): reduce, reuse, recycle, recover, renew pierwsze i najważniejsze miejsce zajmuje właśnie reduce, czyli redukuj, ograniczaj. Odnosi się ono do postulatu zmniejszenia konsumpcji i kupowania tylko tego, co niezbędne. W natłoku tanich, dostępnych przedmiotów i reklam nawołujących do ich zakupu może się on wydawać wręcz niemożliwy. Nietrudno jednak nabrać nawyku zastanawiania się przed każdym zakupem m.in. na ile dany przedmiot rzeczywiście jest potrzebny, jak długo nam posłuży oraz jak szybko stanie się śmieciem. Ograniczanie zakupów to bowiem podstawa ograniczenia zaśmiecania.

Wyeliminuj jednorazówki

Opakowania jednorazowe to jeden z głównych elementów zanieczyszczenia planety plastikiem. Jednocześnie jest to problem łatwy do zwalczania w codziennym życiu. Przykładowo napoje w plastikowych butelkach, które wiele osób kupuje bez zastanowienia, wspaniale zastąpi butelka wielorazowa. Dla osób pijących dużo wody dobrą opcją będą z kolei ekologiczne butelki z wbudowanym filtrem. Na rynku dostępne są wielorazowe butelki z różnych materiałów, świetnie nadające się do picia nie tylko wody, ale także np. domowej iced tea. Oczywiście butelka wielorazowa nie musi pochodzić ze sklepu – by zmniejszyć produkcję śmieci jeszcze bardziej, warto ponownie wykorzystać np. szklaną butelkę po soku.

Drugim łatwym do usunięcia z codziennego życia plastikowym śmieciem jest torba foliowa – niepozorna i cienka na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie niegroźna. Tymczasem na polskie wysypiska trafia co roku 55 tysięcy ton foliówek, do których produkcji zużywana jest ropa naftowa, gaz, woda i energia (źródło: WWF). Ograniczając zużycie torebek, nie tylko zmniejszamy zatem ilość plastiku w środowisku, ale również oszczędzamy cenne zasoby. Dlatego warto zaopatrzyć się w woreczki wielorazowe (coraz częściej pojawiające się w ofertach sklepów) i przy codziennych zakupach pakować do nich pieczywo, warzywa i owoce.

Świadome zakupy

Kolejnym „poziomem wtajemniczenia” w ograniczaniu śmieci będzie próba zastąpienia jak największej ilości produktów pakowanych w plastik w alternatywy dostępne w papierze czy szkle (np. zamiast żelu pod prysznic w butelce PET wybierzmy mydło w kartoniku, zamiast paczkowanych ciastek kupmy te na wagę). Świadomy, ograniczający odpady konsument powinien również uważać na greenwashing – reklamowanie produktów jako ekologiczne, gdy w rzeczywistości wcale takie nie są. Wielu producentów deklaruje na przykład, że oferuje co prawda plastikowe, ale ekologiczne butelki, nie wspominając, że nawet jeśli butelka rzeczywiście jest z recyklingu, to dla środowiska będzie lepiej, gdy w ogóle zrezygnujemy z jej zakupu.

źródło: myequa.pl – bidon bpa free