Na opakowaniach produktów, które kupujemy można znaleźć wiele różnych znaków, w tym symbole ekologiczne. Czym są, co oznaczają i czy warto zwracać na nie uwagę?
By chronić środowisko naturalne poprzez ograniczanie odpadów, należy korzystać z ekologicznych opakowań. Po czym poznać, że opakowanie jest przyjazne dla środowiska? Oczywiście, że po symbolach ekologicznych. Opakowania tego typu oferowane przez producentów opakowań cechują się wysoką jakością wykonania i atrakcyjną ceną. Są to opakowania produkowane z papieru pochodzącego z recyklingu i nadającego się do recyklingu oraz z tworzywa sztucznego nadającego się do recyklingu. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych opakowań.
Symbole ekologiczne – co to takiego?
Znaki ekologiczne to symbole umieszczane na opakowaniach, które mają informować klientów o tym, że dany produkt mniej szkodzi środowisku naturalnemu niż inne podobne. Takie oznaczenia są tworzone przez organizacje konsumentów, stowarzyszenia, naukowców oraz administrację rządową. Coraz więcej producentów wdraża programy ekologiczne w swojej działalności i poddaje się procedurom oceniania pod kątem podejścia ekologicznego. Tego typu działania są bardzo ważne dla wielu konsumentów, którzy nie chcą przyczyniać się do degradacji środowiska naturalnego. Bardzo często decydują o tym czy klient kupi dany produkt. Dzieje się tak dlatego, że świadomość konsumentów rośnie, co przyczynia się do tego, że coraz więcej producentów dba o posiadanie oznaczeń ekologicznych.
Znaki ekologiczne na opakowaniach dzielą się na międzynarodowe oraz krajowe, a także na trzy podstawowe kategorie: symbole ekologiczne dla żywności, produktów ekologicznych i opakowań ekologicznych. Te ostatnie informują o tym czy dane opakowanie jest wielokrotnego użytku, przeznaczone do recyklingu, biodegradowalne itp.
Producent chcący uzyskać oznaczenie musi spełnić następujące warunki:
- proces produkcyjny musi być przyjazny dla środowiska
- ograniczenie zużycia energii
- produkt nie może być wytworzony z materiałów toksycznych
- produkt nie może być testowany na zwierzętach
- produkt powinien powstać z ograniczonej liczby surowców lub z tych pochodzących z recyklingu
- opakowanie powinno być minimalistyczne lub nadające się do ponownego użycia.
Rodzaje znaków ekologicznych na opakowaniach
Podstawowe znaki ekologiczne pojawiające się na opakowaniach to:
- opakowanie biodegradowalne (ulega rozkładowi w trakcie kompostowania, nie uwalniając przy tym szkodliwych substancji)
- recykling (opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania kolejnego podobnego produktu)
- recyklingowalny (produkt może być ponownie poddany procesowi recyklingu)
- Energy Star (energooszczędność)
- wrzuć do kosza (przypomnienie o konieczności wyrzucenia niepotrzebnego opakowania do kosza na śmieci)
Ten powszechnie znany symbol ekologiczny oznacza, że produkt lub jego większa część może zostać przetworzona. Czasem ten symbol jest używany z procentową liczbą w środku – procent mówi o tym ile dane opakowanie zawiera materiału z recyklingu.
Ten znak ekologiczny wskazuje, że opakowanie może być po użyciu ponownie poddane recyklingowi.
Szeroki wybór ekologicznych opakowań można znaleźć w sklepie RAJA: https://www.rajapack.pl/srodowisko/oferta-ekologiczna_C9630.html
Artykuł sponsorowany